Як не дати пошити себе в дурня при покупці в інтернеті, або Іще два способи відбирання грошей сучасними шахраями

Опубликовано moderator - Jan 18

Наприкінці минулого року вирішив зробити собі невеличкий подарунок. Такий — за улюбленими цікавинками — електронний девайс, який не тільки радував би, та й був ще корисним. Оскільки вироби деяких брендів варті захмарних грошей, вирушив на терени інтернету в пошуках вживаної техніки.

Те, як в лихі 90-ті, простий та наївний люд вівся на гру в наперсток, та як їх жорстко кидали, я свого часу вже бачив. Тож для себе це питання вирішив раз і назавжди — не грати. Минула вже купа часу, але із жалем спостерігаю, як люди й досі віддають свої гроші шахраям на усіляких “олх”.

Дарма вони не читають місцеву пресу. Скільки прикладів і випадків вже було описано, скільки було попереджень! Але костянтинівці все попадають і попадають... Тим більше, в наш час шахраї стали настільки спритними та хитрими — ховайся! Це вже не той випадок, коли тобі пропонують вгадати одну з трьох перемішаних карток, і ми живемо у 21 столітті.

Отже, в процесі пошуку потрібної речі, знайшов в мережі доволі непоганий та розвинутий торговий майданчик, на кшталт “олх”, доменне ім’я якого зареєстровано в зоні “.ua”. Для розуміння — для того, щоб зареєструвати домен в зоні “.ua”, потрібна зареєстрована торгова марка (хоча “олх” теж в “.ua”). Тож з майданчиком питання було вирішено.

Далі приступив до пошуків вже на конкретному сайті. Після ретельного перегляду пропозицій, зробив добірку з декількох “лотів”.

До речі, тут я виявив доволі цікавий і корисний сервіс — “надійна оплата”. Суть її полягає в тому, що при здійсненні оплати, списані з картки гроші не потрапляють одразу на картку продавця, а переводяться на спеціальний рахунок банка-партнера, де й лежать, поки покупець не отримає товар. Скажу наперед — це досить зручно і воно працює.

Далі починається наша цікава історія...

Задаю декілька питань стосовно якості товару продавчині під ніком “Валерія”. Відповідає, додавши скрін із номером свого телефону, бо передачу в приватних повідомленнях номерів телефонів сервіс блокує: “напишите мне в телеграмм”.

— Состояние идеальное. В использовании 4 месяца. Отправляю с Польши. Полный комплект. 2-4 дня. Вам подходит? Вы когда сможете оформить?

— Ок. Через час. Нужно налик на карту закинуть. Насколько я понял, при платеже «сервис» хранит деньги на промежуточном счете до получения товара…

— Я работаю через другой «сервис», так как этот только по Украине. Через «мой» «сервис» также будет.

— Что за «сервис»? Дайте ссылку…

І ось тут я отримую посилання на офіційно зареєстрований в Україні, всім відомий, платіжний сервіс, прямісенько для поповнення карткового рахунку якогось “дяді васі”.

Спілкуємось далі :

— Переходите и оформляйте. Я пока буду собирать товар к отправке и выходить.

— Стулья вперед :)

— Что?

— Стулья вечером, деньги — утром. Смотрите классику!

—Я не понимаю. Вы будете брать?

— Да, только сперва товар хотелось бы в руках подержать :)

— Вы же на почте посмотрите.

Далі йде ще купа аргументів, щоб я переказав гроші, коли в решті-решт, вона видає:

— Я вам честно все сказала и не хочу обманывать...

Завіса.

Ось так скінчилася перша спроба купівлі. Настрій гарний, гроші в кишені.

Далі намагаюсь попередньо домовитися з іншим, не менш цікавим “продавцем” під ніком “Максим”:

— Наложенным платежом, через «Новую почту», отправляете?

— «Новой почтой» по безопасной доставке.

Кидає якусь картинку, начебто з сайту “Нової пошти”, на якій зображено покрокові дії для здійснення “безпечної покупки” — на кшталт “безпечної оплати”, про яку я говорив вище. Йду на сайт НП, але нічого подібного там не можу знайти.

— А, сейчас посмотрю…

— Ну так что?

— Наберу голосом. Не абонент...

— Безопасную доставку создает продавец, чтобы потом предоставить на новой почте после оплаты. Пишите свои данные для отправки.

Увеличьте лимит по карте для оплаты в интернете, т.к. банк еще комиссию возьмет.

— Ок.

— Оформил. Можете оплачивать.

Тут “продавець” скидує мені посилання на сторінку, начебто НП, — для відстеження “купленого” товару, який “прямує” до мене. Сторінка виглядає дійсно як на сайті перевізника, але з граматичними помилками та ще й в доменній зоні “.site”, а саме — “novaposchta.site/…”

— Вы тут?

— Сейчас…

— Ну что у вас?

— Оплатил же ж!

— Отправьте фото с оплатой.

Беру маленький папірець, малюю суму, яку “сплатив”, та ставлю ще печатку, на кшталт тої, що ставив Кот Бегемот — “немедленно”. І відправляю фото цієї “квитанції про сплату” продавцеві.

— :)))) Я нормально поржал.

— Аналогично :)

Ось такі передноворічні жарти іноді трапляються. Так що, шановні пані та пацанове, будьте обережними та пильними, не кваптеся зайвий раз.

Бо наш світ — він зовсім “не добрий” і альтруїстів в ньому нема, за деякими звісно винятками, — про це треба пам’ятати завжди.

Admin.