Ми так довго цього чекали...

Опубликовано moderator - Jan 21
Слово нашого земляка, значного українського письменника Василя Гайворонського, нарешті почало лунати в школах міста і нарешті було почуто багатьма вчителями, школярами та гостями третіх читань по творчості митця.


 
Володарка гран-прі учениця школи № 3 Дар’я Бондар читає уривок з оповідання «Шутка».



Донька письменника Антоніна Василівна Гайворонська.
 


Учні 8‑го класу Костянтинівської гімназії Олександр Мордарь та Владислав Дрожак читають уривок з повісті «Заячий пастух».
 

 
Обкладинка книжки для школярів дорослого віку «Заячий пастух», яку може отримати кожен бажаючий.
 

 
Поважне жюрі конкурсу читачів.

Організація читань, які пройшли 15 січня, стала можлива завдяки, перш за все, ентузіасту, вчителю української мови Л. Задорожньої (Костянтинівська гімназія), підтримці міського управління освіти, директора гімназії Г. Шередеки та багатьох працівників освіти міста. Для того, щоб читання відбулися, багато зробили член національної спілки письменників України В. Оліфіренко, професор, зав. кафедри української літератури Донецького національного університету В. Просалова, доцент Слов’янського педагогічного університету, голова Донецької обласної організації Національної спілки краєзнавців України В. Романько, доцент Донецького національного університету, літературознавець Ф. Пустова, зав. кафедрою англійської філології Луганського національного педагогічного університету Т. Степикіна. Дуже важливе, що в читаннях прийняли участь родичі Гайворонського — донька Антоніна, онук Андрій та онучка Людмила.

Цей захід організовано Костянтинівським міським управлянням освіти та гімназією у рамках Всеукраїнської молодіжної акції «Пам’ятати. Відродити. Зберегти», спрямованої до пошукової краєзнавчої роботи учнів. Метою заходу була популяризація творчої спадщини митця, активізація уваги щодо використання її в навчально-виховному процесі.

Увертюрою до читань була літературно-музична композиція за творами В. Гайворонського «Невтомний шукач гарного світу» у виконанні учнів костянтинівської гімназії (автор Л. Задорожня). Наступний етап — конкурс на краще виконання уривків з творів В. Гайворонського. До участі у конкурсі були залучені учні школи-інтернату, ліцею, НВК та ЗОШ №№ 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 13, 15, 16. Більшість учасників читань були нагороджені оригінальними призами — чеками на отримання канцелярських товарів від крамниці «СЛОВО».

Володаркою гран-прі стала учениця 10‑го класу ЗОШ № 3 Дар’я Бондар. Четверо конкурсантів визнано лауреатами. Та мабуть найціннішим був приз родини письменника. Зі сумом говорив Андрій Мирославович Гайворонський, що не знав діда і відкриває його для себе разом з нами. Про свої розвідки розповів дослідник ОУНівського підпілля на Донеччині О. Добровольський, громадська діячка Л. Савченко зробила аналіз текстів, надрукованих 1 вересня 1943 року у газеті «Відбудова» (її редагував Василь Гайворонський). Перед присутніми виступили В. Березін (газета «Провінція»), Є. Шаповалов та І. Бредихин (Товариство ім. О. Тихого), В. Качур (Національна спілка краєзнавців України), Л. Огнєва («Союз Українок»), представники Всеукраїнського об’єднання ветеранів та інш. На слухання вони приїхали не з пустими руками. До бібліотеки гімназії було передано кілька десятків книг.

У залі Костянтинівської гімназії, яку прикрасили портретом письменника з рушниками, виставкою матеріалів та книг, зібралися всі, кому не байдуже до проблем збереження національної самосвідомості, краєзнавства, повернення забутих імен.

Вітаючи присутніх, директор гімназії Галина Володимирівна Шередека зауважила: «Учні нашої гімназії на чолі з учителем української мови та літератури Л. Задорожньою протягом 4‑х років співпрацюють з науковцями і краєзнавцями регіону, відроджуючи пам’ять про В. Гайворонського. Ми сподіваємося, що з цього року стане традицією проводити читання з літератури рідного краю і сприяти формуванню читацьких уподобань та поверненню незаслужено забутих імен на сторінки історії».

Важлива річ — організатори змогли вперше на українській землі спеціально для читань видати невеликим друком повість-казку В. Гайворонського «Заячий пастух». Це символічне тепло душі письменника отримали безкоштовно представники всіх шкіл міста, що приймали участь у читаннях. До речі — всі бажаючі можуть звертатися до оргкомітету за книжкою, по якій у Америці навчають дітей українській мові, а на вітчизні письменника практично не знають.

У «Заячому пастуху» згадується засновник міста Костянтинівки поміщик Номікосов, дія відбувається у нашому краї, та розповідається про дивовижну здатність людей розуміти тварин та Природу, а також про те, що Україні необхідно мати свого провідника, який би, мов Моісей, довів націю до щастя.

Ці читання стали важливою подією у житті Костянтинівки і, сподіваємося, стануть початком четвертих та всіх наступних читань, які тепер планується робити у гімназії традиційними, на кожен День Василя — 14 січня.

По закінченню всі бажаючи, на автобусі, люб’язно наданим ПК «Комунтранс», відвідали місця перебування у місті одного з самих видатних представників репресованого українського відродження.

Л. Огнєва, В. Березін.

Comments