Чи не закриється щойно відкритий дитсадок “Посмішка”?

Опубликовано moderator - Sep 27
Printer Friendly, PDF & Email

Минулий тиждень у Костянтинівській громаді можна сміливо іменувати “Тижнем О. Барабаш”. Відразу три вагомих заходи, які відбулись один за одним за три дні, були пов’язані з опальною керівницею міського управління освіти, яку місцева влада за будь-що намагається вижити з цієї посади. 

В минулу середу, 15 вересня Ольга Вікторівна навіть організувала прес-конференцію, присвячену проблемам дитсадочка № 23 “Посмішка”. Приводом послужило прискорене відкриття цього закладу дошкільної освіти, яке майже рік не приймало дітей з огляду на тривалий капремонт. 

О. Барабаш, якій як раз і закидають те, що дитсадок не працює, детально розповіла, що ж з цим закладом не так, чому він не працював і чи не закриється він знов, також раптово, як і відкрився. 

Історія питання

Капітальний ремонт розрахованого на 110 дітей садочка “Посмішка”, що у селищі Червоний і який відвідувало тоді 70 дітей, розпочався в 2016 році, коли два проєкта по ньому — по реконструкції покрівлі і тепломодернізації увійшли до переліку об'єктів, що ремонтуються за гроші обласного бюджету. Замовником будівництва було визначено Департамент освіти обласної держадміністрації. Тоді дошкільний заклад і став працювати з перебоями, так як закривався на момент капітальних робіт. 

П'ять років облдепартамент не міг дати ладу проєктам та підрядникам. Час спливав, постійно треба було коригувати проєкти — зростала вартість матеріалів, змінювались ДБН. Угоди з першою підрядною організацією були розірвані ще в 2017 році. 

— Завдяки тому, що один мільйон гривень в 2018 році було передано в міський бюджет, нам вдалось успішно і швидко реалізувати проєкт по реконструкції покрівлі, — пояснила О. Барабаш. — Ми отримали на неї сертифікат відповідності і акт готовності до експлуатації. І дитсадочок розпочав роботу. На той час по другому проєкту — по його тепломодернізації, були зроблені тільки вікна, і роботи були зупинені. 

В 2019 році в черговий раз на прохання департаменту освіти костянтинівське міськуо відкоригувало проєкт по тепломодернізациї. А в серпні 2020 року після тендеру, замовник підписав договір на виконання робіт по утепленню з ТОВ “Інтерпласт” на суму в 4,9 млн грн. Яке пообіцяло завершити роботи до січня 2021 року. На 1 січня цього року департамент освіти профінансував 4,286 млн грн. Но у тому ж січні 2021 року замовник (департамент ОГА) заявив, що роботи будуть виконані не повністю. Для їх завершення необхідно знов відкоригувати проєкт — нібито підрядна організація виконала додаткові обсяги, які не були враховані в проєкті. 

Для довідки: власник ТОВ “Донінтерпласт” — Ященко Сергій Дмитрович, чоловік зам. директорки Департаменту освіти та науки Донецької ОДА Ященко Ганни Анатоліївни. Згідно її декларації за 2020 рік, восени 2019-го вона придбала автівку BMW X3, 2015 року випуску, за 50 тис грн. (ринкова вартість — $22000 - $25000) Тоді ж і того ж року випуску придбав собі авто і її чоловік — Mercedes-Benz E400, тільки вже за 680 тис грн.

Як воно натепер

По-перше, управлінням освіти міста було виявлене неякісне виконання робіт. У підрядника виявилося багато недоробок, які стосувалися демонтажу опалювання, не були встановлені протипожежні вікна, недороблений пандус. 

До того ж, і це головне, були змінені проєктні рішення. 

— Спочатку навіть проєктувальник не міг зрозуміти, звідки взялися додаткові обсяги, — розповіла Ольга Вікторівна. — Потім стало зрозуміло, що підрядник утеплив горище, яке за проєктом утеплювання не потребувало. Тим самим він збільшив обсяги робіт, і виявилось, що коштів доопрацювати проєкт не вистачає. До того ж, зненацька виявилось, що тепер треба переробить ще й новеньку, повністю готову, сертифіковану покрівлю.

Однак департамент освіти, разом с підрядником, замість того, щоб виправити всі недоліки, почали наполягати на тому, щоб міськуо доопрацювало проєкт покрівлі. І замовник погодився виділити на це 2 млн грн. з обласного бюджету. 

— Я заявила, що це буде нецільовим використанням бюджетних коштів, — каже Ольга Барабаш. — Бо неможливо за бюджетні кошти двічі спроєктувати і виконати одні й ті ж роботи. Як варіант, ми запропонували підряднику демонтувати надлишковий утеплювач, зробити відливи, і тоді не потрібно перероблювати ані покрівлю, ані водостічну систему, і можна завершити нарешті проєкт. Це можна було зробити ще до 1 березня цього року і тоді дитсадочок міг би розпочати роботу ще влітку. Проте міський голова змушував мене підписувати нове завдання на коригування, де передбачалася заміна покрівлі.

По узгодженню з департаментом освіти.

Після того, як очільниця міськуо відмовилась підписати нове завдання на коригування, що привело б до нецільовому використанню коштів, її відсторонили від виконання її посадових обов'язків. А тимчасовий виконуючий обов'язки керівника міського управління освіти В. Маслов (той самий, заклятий друг очільниці управління) ці завдання підписав. Влітку документи пройшли експертизу і зараз, мабуть, департамент повинен отримати ці два мільйона, підписати договір з підрядником та завершити проєкт. 

Судячи по позиції міського голови, яку він озвучив в соцмережах, він налаштований переробити покрівлю.

— Голову я ще в березні запрошувала на об'єкт, — згадувала Ольга Вікторівна. — Він приїздив, бачив якість робіт, усі недоліки, але, на жаль, не зайняв мою сторону, щоб разом вимагати від департамента, щоби вони доробили все як треба і завершили об'єкт. 10 квітня я в останній раз, перед своїм відстороненням, написала йому відносно якості робіт і невідповідності проєкту. Тобто він був в курсі ситуації, але чомусь заплющує очі та вперто наполягає на заміні покрівлі. Та навіть просив знайти експерта, який би дав висновок про невідповідність покрівлі. Але жоден експерт такого висновку не зробить, якщо дах зроблений за проєктом та має сертифікат відповідності. Ця некомпетентність очільника громади, або те, що він не розібрався в ситуації, привела до того, що дитсадочок № 23 фактично “завис”, і мало шансів, що його реконструкція буде завершена. Адже який експерт зможе підтвердити, що всі роботи виконуються по нормам ДБН? 

А чи не доведеться садочок знов закрити?

По інформації керівниці міськуо, цікава ситуація склалась, коли виявилось, що для відновлення роботи садка необхідний ще й внутрішній ремонт. Проєктом тепломодернізації він не передбачений, і кошти треба шукати в місцевому бюджеті. Коли О.Барабаш звернулась із цим до міського голови, він порадив звернутися в ОДА. В ОДА відповіли, що грошей немає. “Тобто, на переробку новенької покрівлі там є два мільйони, а на внутрішні роботи, які потребують значно меншої суми — нема, — дивується Барабаш. — Як нема грошей і в місцевій казні для найму підрядної організації. Голова неодноразово бував на об'єкті і бачив, що ремонт роблять вихователі та їх помічники, а місто лише фінансувало придбання матеріалів. А тепер міський голова дивується цьому факту і дякує персоналу дитсадка за дев'ятимісячну працю. Маю надію що він не тільки подякує, але й премії їм випише, до Дня вчителя.

Найбільш дивно те, що, наполягаючи на початку в “Посмішці” чергових будівельних робіт і знаючи про них, керівництво громади чомусь відкрило дитсадочок 15 вересня. Це дуже серйозне питання — садок не прийнятий в експлуатацію, там робилась електрика, вентиляція, ніхто ці роботи не приймав. Сертифікатів відповідності немає, хто дасть гарантії, що ці роботи виконані сто відсотків і туди можна заводити дітей? Чому влада взяла на себе таку відповідальність? І тепер, коли отримана експертиза і будуть відновлюватись будівельні роботі, переробка покрівлі, де будуть діти?”

В. Данько