31 грудня 2018 року, в Україні стартувала виборча кампанія з чергових виборів президента України, яка триватиме 90 днів. Постанова про проведення виборів президента була опублікована у спецвипуску «Голос України» від 28 листопада 2018 року.
Відповідно календарному плану, затвердженому Центральною виборчою комісією (ЦВК), висунення кандидатів та подання документів для реєстрації буде проводитися до 3 лютого 2019 року включно. Протягом п’яти днів (до 8 лютого включно) буде проходити реєстрація кандидатів на посаду Президента України. Після цього буде оголошено остаточний список претендентів на посаду глави держави.
Зареєстровані кандидати зможуть розпочати передвиборну агітацію лише з наступного дня після реєстрації та проводити її можуть до 00:00 29 березня. Відповідно Закону «Про вибори Президента України» кандидатом у президенти може бути громадянин України, який досяг 35-річного віку, володіє державною мовою та проживає на території України протягом останніх 10 років до дати виборів. Кандидата може висунути політична партія або він може бути самовисуванцем. Претендент повинен подати декларацію про свої доходи за попередній рік, яку перевірить Національне агентство з питань запобігання корупції, результати перевірки повинні бути опубліковані. Кандидат має внести заставу в розмірі 2,5 мільйонів гривень, які будуть повернені або в разі перемоги на виборах в першому турі, або у випадку виходу до другого туру. В іншому випадку - гроші не повернуть, вони будуть зараховані в державний бюджет України.
Крім того, «кандидат зобов’язаний відкрити накопичувальний рахунок свого виборчого фонду. Підставою для відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата є копія рішення Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидата на пост Президента України. Підставою для відкриття поточного рахунку виборчого фонду кандидата є довідка установи банку про відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду», - так говорить п. 4 ст. 41 закону України про вибори.
У разі відмови від участі у виборах свою кандидатуру можна зняти не пізніше, ніж за 23 дні до дня голосування, звернувшись із заявою до ЦВК, тобто - до 7 березня 2019 року включно. Результати виборів мають бути встановлені до 10 квітня 2019 року.
Якщо жоден із кандидатів не набере більше 50% голосів, до 21 квітня 2019 року повинен буде проведений другий тур виборів, в який вийдуть кандидати, що посіли перші два місця за підсумками першого туру. У цьому разі ЦВК має офіційно оголосити результати другого туру виборів не пізніше як на третій день після підписання протоколу про результати голосування.
Як повідомлялось, майбутні вибори президента обійдуться держбюджету 2,4 млрд гривень.
Прес-служба Громадянської мережі ОПОРА в Донецькій області.