У 1996 році я кілька місяців відпрацював в аналітичному відділі на 1 каналі російського телебачення — ОРТ. Початок був вдалим, тому я отримав цікаву пропозицію: “Ігорьок, тут починається нова тема - “Наш газовий наступ на Європу”. Якщо посадити їх на газову іглу, то це буде наше (російське) захоплення Європи. Наша відповідь на розпад СРСР (відповідь на програш холодної війни). Що ти скажеш?»
Пропозицію я отримав від свого приятеля, одного з менеджерів, а не від своїх безпосередніх начальників, а керували моїм відділом троє відставних генералів КДБ, тому відповідав я приятелю не вагаючись і не задумуючись: “Капіталістична периферія піде проти центру системи? Адольф Гітлер проти Версальської системи? Перемога неможлива. Я в цьому приймати участь бажання не маю”.
На цьому моя праця на російському телебаченні і завершилася. Отримав ще одну зарплату і разом з нею повідомлення про звільнення. Про свою відмову не жалкував і не жалкую.
Гібрідні війни починаються непомітно для мільйонних мас телеглядачів. Для широких кіл публіки такого типу війна стає помітною вже тоді, коли висаджуються десанти, починається стрілянина, та з'являються жертви серед мирного населення, з'являються тисячі мігрантів.
2 лютого 2021 року президент України В.Зеленський закрив проросійські канали (“канали Медведчука”). Рада Національної Безпеки та Оборони (РНБО) ввела санкції проти Тараса Козака, номінального володаря телеканалів: «112», NewsOne та ZIK. Цим каналам заборонено виробляти телепродукт наступні п’ять років.
Фактично, Зеленський почав війну не проти Медведчука, а проти російського президента Путіна. Саме Путін забезпечив можливість матеріально придбати та утримувати ці канали. Фактично, це російські гроші. Забезпечені тим же вугіллям з окупованого Донбасу.
Поки що невідомо, яким буде перебіг подій на цій війні, чим вона закінчиться. Невідомо, чи не відступить влада, чи не скасують рішення в судах, 4 лютого указ президента України вже оскаржили в Верховному Суді. Є варіант, коли Медведчук може зареєструвати нові канали на нових підставних людей.
Інформаційна складова російської агресії проти України надзвичайно посилилася за останні два роки. Президент України Володимир Зеленський зробив те, що готувалося ще у 2019 році. Тоді закриття каналів відклали, а от новий президент Зеленський скористався заготовкою Порошенка в 2021 році.
Зеленський вже зіткнувся з тим, що Росія у відповідь на закриття каналів почала ескалацію конфлікту на Донбасі. За кілька днів людські втрати української армії перевищили втрати другої половини 2020 року. Чи готовий наш президент до нової “гарячої фази” конфлікту з Росією?
До речі, після відключення «каналів Медведчука» утричі більше українців стали дивитися канал Мураєва «Наш». Цей канал вийшов у лідери з-поміж інформаційних мовників у великих містах України. Бачимо, що існують інші проросійські канали, крім каналів закритих Зеленським.
Логічно вимагати від нашого президента “продовження банкету”. Якщо починати розмову про три майданчики, закриті президентом, то на них припадала лише половина всієї російської дезінформації в Україні. Продовження буде?
Вже став президентом України, Зеленський довго “розкачувався”. Закриття проросійських каналів для мене вперше показало Зеленського як політика. Розмірковую по-ділетантськи, але... Подивимось на майбутні кроки президента. Володимир Зеленський зробив потужну заявку на місце у антиросійському фронті, який виникає останнього року. Путін перейшов “червону лінію”, коли вляпався у події американських президентських виборів. Нова американська адміністрація президента Байдена має велике бажання відповісти Путіну тією ж монетою, щоб поставити Росію на її місце. Росіянам це не подобається, але в космос літають Китай та американець Маск. Росія поступово деградує.
Припускаю, що Зеленський знайде своє місце в тому антипутинському фронті, який вибудовується на наших очах.
Новий президент США Байден розгортає свої стратегічні ракетоносці в Норвегії та корабельне угрупування в Чорному морі. Туреччина тисне на Росію в Закавказзі. Україна має неабияку підтримку у протистоянні російській гібридній агресії.
Ось, наприклад, повідомлення з Прибалтики: 1 лютого 2021 року в Латвії кабельний оператор Tet припинив ретрансляцію російських телеканалів «НТВ Мир», «Рен ТВ Балтия», «Кинокомедия» і «Киномикс» через неясності в праві на представлення каналів і занепокоєння щодо дотримання режиму санкцій. Не ми одні щемимо хвоста російському агресору.
Національна рада з електронних ЗМІ Латвії (NEPLP) 8 лютого вирішила на рік заборонити трансляцію телеканалу «Россия РТР» на території країни. «Россия РТР» звинувачується в розпалюванні ненависті в передачі цього каналу «60 минут». Зазначається, що учасники програми та ведуча Ольга Скабеева, обговорюючи Україну, використовували мову ненависті. Зокрема, Україну називали «терористичною державою», а п’ятого президента Петра Порошенка – «терористом». У ході цього так званого обговорення ведуча запропонувала ввести на територію України російські війська, щоб «втихомирити обидві сторони конфлікту».
Голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв сказав, що для запровадження санкцій проти народного депутата від «Опозиційної платформи – За життя» Тараса Козака і його телеканалів Newsone, «112 Україна» та ZIK, зібрали достатньо фактів.
“Я маю всі підстави казати, виходячи з того, що я знав ще як член Тимчасової слідчої, що на сьогодні було накопичено достатньо фактів для того, щоб був застосований закон саме про санкції. Я сподіваюся, що також компетентні органи доведуть хоча би декілька з тих справ уже до судового розгляду. Хоча знову-таки судовий розгляд – це процес, який, на мій погляд, у цьому випадку не пов'язаний з діяльністю каналів. Хоча, можливо, там будуть розглядатися також питання знову-таки набуття власності та (або) фінансування діяльності цих телеканалів», – розповів депутат”.
Закриті канали NewsOne, «112» та ZIK були спрямовані на інформаційну підтримку російської агресії проти України. Канали кума Путіна Медведчука працювали по методичках, які були написані в Москві.
Ці канали щосили виправдовували любі злочини агресора, наприклад, анексію Криму. Юрій Дудкін на ZIK обстоював тези московської пропаганди, що російська армія захистила півострів від української армії та вбивств як на Майдані. Олег Волошин на ZIK розповідав, що, анексувавши Крим, Росія зупинила “майбутню велику війну”, яка могла б виникнути, якби на території України розмістили інфраструктуру НАТО.
Промосковські канали NewsOne, «112» та ZIK розгорнули пропагандистську кампанію з головним твердженням, що єдиний варіант для українців вижити — це російська вакцина «Супутник V».
Зазначимо, що 14 січня в Росії повідомили, що їхня антиковідна вакцина нестабільна при температурі вище «-18 градусів». Через це для її транспортування в регіони росіяни були вимушені поспіхом із нуля будувати всю інфраструктуру. Російське видання «Медуза» повідомило, що на одному з онлайн-семінарів для логістів, фармацевтів і медиків заступник голови створеної Сбербанком у травні 2020 року компанії «Імунотехнології» Іван Глушков визнав, що через поспіх із розробкою вакцини її виробник, інститут Гамалії, не робив тести на стабільність, тобто не намагався зрозуміти, що відбувається із препаратом при підвищених температурах.
До речі, прищеплювання російського “Супутника” призводить до такого різкого підвищення температури, яке само по собі є надзвичайно загрозливим для людського організму.
На фоні цього в той час, коли іноземні лідери показово прищеплюються виробленими в інших державах вакцинами, які забороняються до використання в РФ, російського президента Путіна досі не вакцинували розпіареною вакциною російського виробництва, щоб не наражати на ускладнення, які можливі в похилому віці, бо «Супутник V», як пояснили раніше у Кремлі, нібито ще не сертіфікований.
Однак уже традиційно, Медведчук, та його промосковські телеканали критикували українську владу за сумнівні методи боротьби з коронавірусом, хоча й не безпідставно, але у стилі проросійської пропаганди з метою лобіювання використання «Супутник V». Так, Медведчук та його тепер заборонені канали заявляли, що за допомогою післяріздвяного локдауну (8–24 січня) влада «сховалася від відповідальності перед громадянами за боротьбу з епідемією і за ситуацію в країні», вирішивши «продовжити собі різдвяні канікули». У цьому ж повідомленні проросійська партія «ОПЗЖ» заявила про критичний стан справ по ключових напрямах, включаючи охорону здоров'я. «Перспективи закупівлі, транспортування і зберігання західних вакцин залишаються туманними. При цьому влада з політичних мотивів наполегливо блокує виробництво і навіть тестування в Україні російських препаратів», — стверджували Медведчук та його пропагандисти.
Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко повідомив, що реєстрація на Україні російського препарату від коронавірусу для його виробництва на території країни, а також вакцинації громадян неможлива до закінчення третьої фази випробувань. Київ буде використовувати лише ті вакцини проти коронавірусу, які пройшли хоча би прискорену процедуру реєстрації:
«Сьогодні вже є вакцини проти COVID-19 дозволені до використання за спеціальними процедурами (emergency useauthorization). Для такої реєстрації використовувались проміжні звіти клінічних досліджень. Виходячи з цього Україна прийняла рішення про можливість реєстрації вакцин, які зареєстровані в країнах з жорсткою регуляторною політикою».
На своїй сторінці у фуйсбусі він підкреслив, що «всі чутки і політичні заяви» про держреєстрацію в Україні вакцини-кандидата з Росії, випробування якої завершиться лише у 2021 році, не відповідають дійсності.
Вакцинуватись будемо більш надійними препаратами. Дивитись українські телеканали — яких багато. Навчатись розмовляти українською. І рухатись в бік світла цивілізації, а ні темряви «північного сусіда».
І.Бредіхін