Нещодавно на сайті облдержадміністрації було розміщено Каталог "Донеччина: люди, культура, спадщина". Після цього всі краєзнавці, музейні, бібліотечні робітники, м’яко кажучи, обомліли…
Там таке… Якісь незрозумілі баяністи, резблярі, художники, заповідники. Звідки таке? Керівництво Управління культури ОДА сказало, що таке надали начальники культури міст та районів.
Не дивно, що міські керівництва культурою не знають, а скоріше не хочуть знати свій край. Їм ніколи – вони на зарплатню 570000 грн на рік (це ще за 2018 рік по декларації начальниці костянтинівського відділу культури) зараз ялинки наряджають. Тому громадськість й вимагає проведення їх атестації. Бо як вони можуть «нести українську культуру у маси», коли не знають, що це таке? І цей каталог повинен стати зброєю у інформаційній війні. Бо може, дійсно, краще гроші з культури віддавати на придбання набоїв на передову?
Але давайте ознайомимося – кого подали в цей каталог від Костянтинівської громади. Слава Богу – борця за українську мову, самостійність держави, вбитого кремлівськими сатрапами Олексу Тихого, репресованого письменника Розстріляного Відродження Василя Гайворонського, відомого радянського кіноактора Олександра Хвилю (Брессем), літературознавця, педагога (викладач Василя Стуса) Феню Пустову, поета Юрія Ряста, народного художника України з декоративного скла Віталія Гіндзбурга. До речі, щодо останнього, то це, дійсно, видатна людина, яка своєю незвичною творчістю об’єднала Україну (народився у нас, похований на Личаківському цвинтарі у Львові – див. фото).
Серед об’єктів природної спадщини є Білокузьминівські скелі та Кравецька балка (вкрай невдале фото), але чомусь немає пам’яток природи в Марково, Олексиній балки та інше. А серед спадщини культури взагалі – нас повний нуль. А мозаїки, а старовині бельгійські, єврейські будівлі (там є синагоги інших міст, окрім нашого)? Я б, особисто, додав розпис на тему хрещення Київської Русі в Свято-Стрітенському храмі кращими монументалістами країни. Ще дуже прикро, що до Каталогу не увійшли чудові музеї у Олександро-Калиновому та Віролюбівці.
А тепер давайте згадаємо інших костянтинівців, яких також треба занести до нашого ПАНТЕОНУ: Нонну Мордюкову (увійшла у п’ятірку найкращих акторок світу!), народного артиста України Олександра Анурова, філософа та письменника Костянтина Федя (у музеї Віролюбівці, де він працював, про нього багато матеріалів), письменника і краєзнавця, політв'язня, члена Української Гельсінкської спілки Рената Польового (30 років мешкав в нашому місті), неймовірного художника та письменника (нещодавно в Києві вийшла його книга про Костянтинівку «Формула влади») Олексія Обіденко, мало відомих, Владислава Клеха – художника театру та кіно (США), Аллу Терещенко — відому мистецтвознавку, професорку, членкіню-кореспонденшу Національної академії мистецтв України, Володимира Лапшина — фотохудожника, члена Національного союзу фотохудожників України, видатного художника міжнародної асоціації фотомистецтва, члена Фотографічного товариства Америки та інших.
Але чому тільки тих, кого немає з нами? Заслуговує на включення до Каталогу відома сучасна співачка Ольга Акулова, яка вже багато років популяризує українську пісню, та й сама пише гарні пісні. Ще, як туристичний об’єкт культурно-природної спадщини, я б додав «маєток Аналійовича» Геннадія Попелюського, про який ми неодноразово писали.
Головний принцип – ПАНТЕОН МОЖНА ТІЛЬКИ ЗБІЛЬШУВАТИ!
14 грудня за нашим проханням у Обласному краєзнавчому музеї зібралися краєзнавці Слов'янська, Краматорська, Дружківки, Костянтинівки і Бахмуту, керівництво Облуправління культури і краєзнавчого музею (на фото). Вирішували долю Каталогу. Визнали, що ідея хороша і вкрай потрібна, але треба переробка. Вирішили відкласти друк Каталогу на наступний рік.
А за цей час кожна громада повинна розробити свій каталог. І головним критерієм входження до нього є значний вклад в українську культуру.
В.Березін, координатор Національної спілки краєзнавців України по Костянтинівці.