Кому ви платите за газ?

Опубликовано admin - Dec 16

Саме такими словами розпочав свій виступ О.Бутенко (заступник директора з питань роботи з контрагентами ДК "Газ України") на прес-конференції «Демонополізація газового ринку: шалений спротив Облгазів» на яку мені пощастило попасти, що відбулася в Нафтогаз-Україна 10 грудня.

Ви то серйозно? Державне газопостачальне підприємство питає мене, приватного споживача, котрому щомісяця приносять захмарні рахунки і не питають - чи потрібна мені та послуга, чи вона мене задовольняє? Можливо то так тепер прийнято серед топ-менеджерів, а мені не смішно.

В країні розгорівся немаленький скандал довкола маленького села Єлизаветівка в Дніпропетровської області. Голова сільради 2016 року відмовився підписувати Угоду на постачання газу з кіпрською компанією. Український газ, по українським трубам, українському споживачу, за українські кошти, а сплачувати невідомо кому за тридев’ять земель… Ви можете уявити таку ситуацію, керівник органу місцевого самоврядування підняв спротив проти газового монополіста! Для нас це виявляється неможливим, проте в житті все буває. Так, Максим Голосний обрався головою Єлизаветівської сільради, ознайомившись з умовами надання послуг газопостачання облгазом, вирішив скористатися змінами законодавства і змінити постачальника, як то кажуть застосувати ринкові механізми. Проте не так сталося, як гадалося. До голови почали надходити погрози про відключення села від газопостачання, позбавлення його повноважень тощо. Коли він на то не пристав, до сільради приїхали молодики в балаклавах, увірвалися до сільради, почали трощити майно, погрожувати розправою співробітникам, облили зеленою сумішшю і кислотою Максима, порізали куртку, нанесли тілесні ушкодження. До більше серйозних наслідків справа не дійшла, бо приїхала поліція. Проте справі не надано ходу, не вилучені речові докази, не взяті покази свідків, і звісно нікого не притягнене до відповідальності. Одначе історія на тому не скінчилася, Максим виявився не з боязких, це той хто запустив мем «Взнала за кого голосував онук, переписала хату на котика», подав позов до суду, звернувся до державних органів за роз’ясненнями, показав всій країні звідки йде загроза енергетичній безпеці України, якщо кошти не використовуються на розвиток економіки власної держави і територіальної громади, а вимиваються в офшори – це й завдає ту моральну і матеріальну шкоду кожному без винятку громадянину України. Ні це не пафосні слова, це реалії нашого життя.

Тож Дніпро пропонує не чекати на Бандеру, а діяти!

Як виявляється, відкриттям ринку комунальних послуг державне законодавство створило умови для закріпачення споживачів приватними компаніям олігархів (здебільшого то одна людина - Фірташ). Не те щоб вони зробили то навмисно, скоріше з-за великого розуму, приватні Облгази і газзбути отримали майже тотальний контроль над ринком постачанням і розподілом газу населенню. Останніми місяцями у платіжках з’явилися донарахування за додатково спожитий газ, за котрий нас примушують сплатити, продовжується вакханалія з нормами споживання що додає зайвих сотень гривень в платіжках. Проте встановлювати лічильники компанії вперто відмовляються, що мали зробити у 2014 році, потім відклали до кінця 2018-го, з 11 мільйонів приватних споживачів лічильників не мають 3 млн!!! Щоб ви розуміли, у 2020 році держава втратить право формувати тарифи для населення, тариф визначатиметься ринковою ціною, проте за відсутності конкурентної боротьби (а на цьому полі грає монополіст), тариф в злетить неймовірних висот і держава вже не зможе втрутитися. Тож не чекайте, а спробуйте звільнитися від закріпачення Облгазом, обрати собі іншого постачальника послуги, поки така можливість є.

А можливість така є, про що сказали інші учасники прес-конференції. “Є чіткий визначений в правовому полі алгоритм - звернутися до газзбуту зі скаргою. Це має бути лист-вимога про перерахунок плати за газ. Надіслати скаргу в НКРЕКП про порушення ліцензійних умов газзбутом або облгазом. Сплатити лише справедливу ціну на газ...», - сказав на прес-концеренції О.Хабатюк, заступник начальника департаменту енергоефективності Нафтогазу.

Перед цим західом до мене звернулися активісти Званівської ОТГ з проханням отримати контакти М.Голосного для можливості перейняти досвід, на моє питання Максим запевнив, що допоможе будь якій зацікавленій громаді, чи приватній особі, хто підтримає ініціативи. А О. Хабатюк запропонував допомогу з юридичним супроводом (до речі, старий знайомий, з азами енергоефективності разом знайомилися в Сполучених Штатах). Всі контакти, форми Заяв є в редакції. Будемо раді допомогти.

Галина Олійникова, МАМА-86.

Comments

 

Кабінету Міністрів України своєю Постановою від 19 жовтня 2018 р. № 867 прийняв

«Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу».

Мені дуже подобаються такі пункти:

«Кожен побутовий споживач має право на вільний вибір та зміну постачальника на умовах та у порядку, визначених законодавством».

«З 1 січня 2019 р. по 1 травня 2020 р. НАК «Нафтогаз України» зобов’язана постачати природний газ побутовим споживачам..., незалежно від наявності заборгованості (у тому числі простроченої) у споживача перед попереднім постачальником...»