В Донецькій області оголошено про чергову перемогу, хоча й не на військових теренах, але не менш значущу для області. Голова ОВЦА П.Жебрівський презентував установку з утилізації люмінесцентних ламп. «Це потужний пересувний комплекс німецького виробництва, який, за потреби, зможе завітати у будь-яку точку Донеччини і допомогти сусідам». Безперечно, проблема утилізації небезпечних побутових відходів залишається гострою по всій Україні.
Електронна та електрична техніка, що відпрацювала свій термін, складає 4-6 % від усіх твердих побутових відходів (ТПВ), які генеруються в світі й також є швидко зростаючим компонентом у складі ТПВ, становить небезпеку потрапляння ртуті до навколишнього середовища. Одна енергозберігаюча лампа містить від 3 до 5 мг ртуті. Якщо при пошкодженні лампи у повітря потрапить лише 1 мг ртуті, її концентрація становитиме 0,02 мг на кубічний метр повітря, що більш ніж у 60 разів перевищує гранично-допустиму концентрацію. «Кожен громадянин, який є споживачем електричних та електронних товарів, має розуміти, що до їх складу входять важкі метали, в тому числі й ртуть. У зв’язку з відсутністю державної системи збору відпрацьованих ртутних приладів (люмінесцентних ламп, тонометрів, термометрів, батарейок) та електронних приладів (мобільних телефонів, оргтехніки) все це потрапляє на полігони твердих побутових відходів», - зазначає координатор проектів з хімічної безпеки ВЕГО «МАМА-86» Денис Павловський.
П.Жебрівський презентує 14 вересня нову (чи не зовсім?) пересувну установку по утілізації люмінесцентних ламп.
Негайність вирішення проблеми не викликає сумнівів, тим більше в країні намітилися зрушення в законодавстві щодо поводження з побутовим відходами, в тому числі небезпечними. Слід зазначити, що у процесі формування вітчизняного законодавства про відходи обов’язково враховується європейський досвід у вирішенні відповідних проблем. Зокрема, законодавство України сприйняло ключові положення Директиви Ради Міністрів ЄС 91/689/ЄЕС щодо небезпечних відходів (має на меті сформулювати загальне визначення небезпечних відходів і запровадити жорстку уніфікацію в роботу з такими відходами).
Єдиної думки про те, як в Україні має функціонувати система збору відпрацьованих елементів живлення та компактних люмінесцентних ламп, серед науковців, чиновників, громадських активістів сьогодні немає. Хтось вважає, що цим має опікуватися держава, хтось пропонує передати повноваження бізнесу. А інші пропонують не вигадувати українського велосипеду й перейняти одну з європейських моделей. До прикладу в Швейцарії, за словами Д.Павловського, обов’язки збору відпрацьованого електричного та електронного обладнання розділені на дві стадії: держава відповідає за збір, а приватна компанія – за транспортування і утилізацію. Виробник покриває усі витрати.
Проте на Донеччині вирішили не змінювати своїм традиціям, тримати все під своїм контролем, обравши за основу обласну Програму поводження з відходами та стратегічні завдання "Регіонального стратегічного плану управління ТПВ", розробленого в рамках реалізації проекту програми TACIS EuropeAid /113554/c/sv/ua "Вдосконалення системи управління твердими побутовими відходами в Донецькій області України" ще на початку 2000-х. Саме тоді розпочато будівництво регіонального полігону та сортувальної станції в Краматорську.
А рішенням Донецької обласної ради від 23.11.2006 № 5/6-104 створено комунальне підприємство "Донецький регіональний центр поводження з відходами (ДРЦПВ)".
В червні поточного року ДРЦПВ проведено відкриті торги з придбання установок, обладнання для переробки та знешкодження ртутьвмісних відходів. Переможцем визнано ТОВ "ТОПІК ЮА", з запропонованою вартістю установки 31 800 000,00 грн. ТОВ "ТОПІК ЮА" (40151272) засновано 02.12.2015 зі статутним капіталом 1000 грн.
Є підозри, що то є установка, котра вже була придбана у 2012 році "Сігмас еколоджі". Підставою для підозри є той факт, що в Договорі на постачання вказано 2012 рік випуску обладнання. Для порівняння, інші постачальники за аналогічне обладнання пропонують вдесятеро дешевше. Є ще одне побоювання: фірма «СП Еконіка», яка займається переробкою люмінесцентних ламп і нещодавно втратила ліцензію на даний вид робіт (як встановили журналісти програми «Схеми») пов’язана з Олегом Недавою, депутатом від БПП, заступником голови профільного екологічного комітету Парламенту та потужним представником партії «Наш Край». Постать нардепа досить відома і впливова в області, зокрема що стосується екологічних питань і роботи департаменту екології.
Можливо перестороги громадськості є недоречними, проте динаміка зростання інформації про відкриття кримінальних справ щодо впровадження інфраструктурних проектів на Донеччині потребує пильної уваги, як з боку громадськості, так й контролюючих державних органів.
Галина Олійникова, ВЕГО «МАМА-86»