Останніми місяцями час від часу ми відчуваємо в наших містах якийсь жахливий сморід. То на очисних спорудах між Краматорськом і Слов’янськом, то між Костянтинівкою і Дружківкою. І ось, нарешті, наша Олексієво-Дружківка потонула у зловонні.
В четвер, 25 травня на Громадській Раді при Костянтинівському міськвиконкомі представники еко-інспекції та прокуратури озвучили, що вже два місяця ретельно вивчають ситуацію, але, поки що, у зв'язку з таємницею слідства, нічого сказати не можуть. Але журналісти вже давно все узнали — сморід йде від відходів виробництва якоїсь краматорської приватної фірми, яка виробляє алкоголь. Вони зливали це на очисних в Костянтинівці, поки мікрорайон Червоний не повстав і не відігнав «летючих голанці». Потім знайшли цю речовину на землях Білокузьминівської сільради. А останнього часу відходи спокійно зливаються в Олексієво-Дружківці! Громадські активісти звинуватили правоохоронців в продажності й неспроможності захистити життя та здоров'я мешканців. Сказали, що будуть скаржитися на це у Генпрокуратуру та Мінвнутришніх справ.
Я був ошелешений! Це вже біля мого дому!
І ось, нарешті — 26 травня поліція спіймала дві машини — багатотонні цистерни саме за процесом виливання нечистот біля Олексієво-Дружківки, майже на території Регіонального ландшафтного парку «Дружківські закам’янілі дерева». В кожній бочці було не менш, як по 40 тон цього бруду. Ніякого дозволу на злив рідини пред’явлено не було. Повідомив екоінспекцію про злочин охоронець промзвалища Дружківського машзаводу, біля якого це робилося. Ті й викликали групу поліції і прокуратуру.
«Ми виїхали о 1 годині вночі, у полі затримали дві машині з цистернами, вони саме зливали у поле якусь рідину. Це було близько селища Олексієво-Дружківка. За їх словами, це залишки переробки спиртової барди, документів вони не мали. Автомобілі належать краматорському підприємству «Атопаз»», – повідомив прокурор Костянтинівської місцевої прокуратури Сергій Стадченко.
Водії цих автомобілів розповіли, що працюють нещодавно, залишки переробки спиртової барди вивозять по ночах на поля фермерів, з якими мають договори.
«Нам сказали, що це нешкідлива рідина, це добриво. Ми зливаємо це на поля. Вдень збирається все на підприємстві, а вночі вивозимо. Як просить фермер, так і розливаємо по полю. Воно гаряче – до 900. В одній цистерні 12 т, майже все вилили, там є трохи ще. Прокуратура поки не брала нічого на аналіз у нас. Як просить фермер, так і розливаємо по полю», – розповів водій затриманої вантажівки Сергій.
Машини були доставлені на штраф майданчик, склали всі потрібні протоколи, взяли свідчення у водіїв. Машини належать фірмі «Атопаз». Цією справою зайнялася прокуратура.
Я зв’язався з Кіндратівським сільським головою. Він сказав, що ніякі фермери, ніякого дозволу на злив відходів на свої землі не давали. Більше того, з його слів, земля на місці зливу належить місту Дружківка. Так що, можливе дружківська влада надала дозвіл на злив? І взагалі, чи знала вона, що коїться?
Історія заплутана і дуже неприємна. Напрошується питання: як ці немаленькі машини, які місяцями, начебто, розшукувала прокуратура і екологічна інспекція, спокійно перетинали блокпости, їздили по дорогах області. Тим більш, що зі слів водіїв робили вони це вночі. Але ж наша територія офіційно є зоною проведення АТО, і безконтрольно і без дозволу вони спокійно їздити не могли.
Як подейкують, залиття наших міст смердючою рідиною здійснювала фірма з виготовлення алкоголю, заснована ще сином колишнього генпрокурора Пшонки. Після 2014-го вона притихла, а сьогодні знов розвивається. По різних містах Донеччини цією фірмою, начебто, знову відкриті десятки магазинів вкрай дешевої горілки. Кажуть, що нею заправляють вже сьогоднішні прокурори, які прийняли її, як в спадщину. Хто зна. А правду покаже те, як буде розслідувати сама прокуратура цю справу.
Євген Шаповалов, депутат Олексієво-Дружківської селищної ради, член ІЦ Майдан Моніторинг.
Комментарий
Начальник Константиновского отделения полиции В.Хиврич о ситуации по загрязнению окружающей среды в районе пос. Червоный и возле Дружковки:
Более месяца назад по заявлениям граждан мы открыли уголовное производство по статье 239 Уголовного Кодекса Украины («Загрязнение или порча земель веществами, отходами или другими материалами, вредными для жизни, здоровья людей или окружающей среды, вследствие нарушения специальных правил, если это создало опасность для жизни, здоровья людей или окружающей среды, наказываются штрафом до 200 необлагаемых минимумов доходов граждан или лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до 3 лет»).
А на прошедшей неделе, после поступления информация, что в Константиновский район (земли Кондратьевского сельсовета у отстойника Дружковского машзавода — ред.) неизвестные вывозят и сливают вещества, от которых гибнет растительность, установили наблюдение. Затем в ночь с пятницы на субботу задержали два автомобиля и составили на нарушение необходимые документы. Также из цистерн автомобилей был произведен отбор проб специалистами. Решением суда автомобили арестованы до принятия решения по делу. Мы выяснили, что предприятие-загрязнитель из Краматорска, но в интересах следствия называть его не будем. Работаем вместе с прокуратурой и областными экологами.
Автомобили ездили из Краматорска, объезжая блок-пост проселочными дорогами, поэтому мы их не сразу обнаружили.
Считаю, что константиновцам должно быть обидно, что наш город получился «слабым звеном», здесь удалось договориться и возить отходы сюда. Но мы покажем, что мы не беспомощные и те, кто «тронул» Константиновку жестоко за это поплатятся.
Стоимость двух арестованных автомобилей несколько миллионов. Думаю, они побояться к нам сунуться. Но если надумают — опять получат!