«Український Донбас»

Опубликовано admin - Mar 09

«В своїй хаті своя правда і сила, і воля!»
Тарас Шевченко.

Березень

1.03.1901 р. – на Кіровоградщині народився Павло Байдебура - український радянський письменник та журналіст .

На Донеччині перебував з 20-х років. Співець землі Донецької. Збірки оповідань і нарисів про Донбас: «Біля врубівки», «На плитах» , «Шахта № 10», «Вугільні дні», «Земля Донецька», «Рідні горизонти», «Біля врубівки», «Шахтарські посланці», «Як ми шахту будували», «Таємниця степового шурфу», «Вогонь землі», «На степовому розгоні». Редактор газети «Вуглекоп» (1930-1933), редактор видавництва «Література та мистецтво» (1933-1934). Член Спілки письменників СРСР з 1934 року. Очолював Донецьку організацію Спілки письменників України (1944-1958, 1965-1968). Помер у Донецьку 26.01.1985 р.

9.03.1970 р. – в с. Шевченко Добропільського району народився герой Небесної сотні Володимир Наумов.

Загинув одним з перших 18.02.2014 р. Тіло виявили вранці на Трухановому острові, мав хусточку Самооборони Майдану на шиї. 18 лютого 2015 року в селі Світле Добропільського району, відкрили меморіальну дошку свому герою односельцю-майданівцю. 24 лютого Президентом України П.Порошенко нагороджено звання «Герой України».

13.03.2014 –  Вечором у Донецьку проукраїнські активісти провели мітинг «За єдину Україну».

По закінченню на хлопців, що обороняли мітинг (було багато дівчат та жінок) російськими та місцевими бандитами, завдяки допомозі правоохоронців, з криками «Беркут!» і «Росія!» було скоєно напад. Більше 50 людей було поранено. Бачили декілька загиблих. Але ідентифіковано було лише Дмитра Чернявського ( 24 роки, через рік, як одного з Небесної сотні, посмертно нагороджено званням Герой України). Практично всі правоохоронці потім відкрито перейшли на службу к терористам.

16.03.1882 р. - в м. Харкові народилася Христя Алчевська - українська поетеса, просвітитель і педагог.

Часто гостила в м. Алчевськ в родині промисловців, діячів культури Алчевських. У 1917 році організовує в Луганській слободі Олексіївці «Просвіту» з українською книгозбірнею, слідом за Б. Грінченком торуючи стежку до пробудження національної свідомості українців Донбасу. У 1930-32 рр. більшовики палять як “націоналістичну” бібліотеку її “Просвіти”. У вогні зникає й томик листів переписки Алчевської з цілою плеядою українських діячів кінця XIX - - початку XX ст. Померла в м. Харків 27 жовтня 1931 р.

19.03.1931 р. - у м. Сталіне (Донецьк) народилася Емма Андієвська - український прозаїк, поетеса, художник.

Під час війни разом з родиною емігрувала на Захід. Належить до найвідоміших поетів української діаспори, авторка збірок прозових творів, знана у західному світі і як художниця.

21.03. 1938 р. - в смт Мар’їнка народився Василь Марсюк - український письменник, публіцист.

Автор поетичних збірок «Червона книга кохання», «Минулому я руку подаю», «Обрії», «Сонячні терези»; роману в віршах «Донецька прелюдія»; збірки публіцистичних статей «Голос волаючого на майдані».  На його вірші В.Івасюк написав пісню «Балада про дві скрипки».

26.03.1829 р.  – на Харківщині народився Г.П. Данилевський - український російськомовний письменник і публіцист, автор численних романів і наукових розвідок з минулого України, громадський діяч.

Часто бував в м. Слов’янськ та садибі поміщиків Бантишів у с. Прелєсному, де писав свої історичні романи. Представник давнього козацького роду. Завдяки йому 5 травня 1868 року розпочалося спорудження залізничної станції Слов’янськ, а потім станцій Краматорськ, Дружківка, Костянтинівка.  Помер 18 грудня 1890 у м. Санкт-Петербург.

31.03.1935 р. - в на Тернопільщині народилася Галина Гордасевич -  відома українська поетеса, член Спілки письменників України, співзасновниця Донецького Товариства української мови та Донецького Крайового Руху.

У 16 років була заарештована і засуджена на 10 років таборів  за вироком: «… за антирадянську агітацію серед студентів в Острозькому педучилищі». Звільнилася через неповних 3 роки і приїхала на Донбас, де працювала різноробочою на будівництві. Навчалася в школі робітничої молоді. Вступила до Донецького індустріального інституту, потім - на театральне відділення культосвітнього училища. Працювала в м. Макіївка (тоді народила сина Богдана) на труболиварному заводі, керівником драмгуртка в Ханжонково, друкарем у Донецькій обласній друкарні.  В середині 1960-х років знову почала писати вірші, трохи пізніше — прозу і критичні статті. 1971 р. - закінчила Літературний інститут ім. Горького у Москві. Померла 11 березня 2001 р. у м. Львів.