В тих вишиванках думи і пісні,
Про щастя мрії, туга за синами,
Тривога вічна, гарні дні ясні,
До Бога звернення — молитва мами.
Минулий тиждень сяяв вишиванками, в яких хизувалися костянтинівці на вулицях, на роботі, зустрічах, заходах, світлинах у соцмережах, присвячених Дню вишиванки. Завдяки карантину все пройшло не зорганізовано, але щиро та спокійно.
Тож ми вирішили закріпити в пам'яті цей важливий для маркування нашої території День роздумами друзів "Провінції" — що ж для них вишиванка?
Ольга Барабаш, начальник міського управління освіти:
— Для мене вишиванка , перш за все, реліквія, яка зберігає національну, родинну пам’ять. В ній знаходиться код української нації, який передається з покоління у покоління. Це те, що зараз вирізняє і єднає українців.
Ігор Бредіхін, краєзнавець:
— Моїй вишиванці вже років з 12. Пошита в ательє, що було розташоване в центрі Донецька. Рослинний орнамент повторює той, що використовували на батьківщині Андрія Мельника. От яким був Донецьк до війни.
Наталка Шевченко, переселенка з Макіївки:
— Вишиванка для мене не лише яскравий, зручний, сучасний та модний трендовий одяг, це — духовна спадщина нашого українського народу, яка заплетена у безлічі різноманітних орнаментах, вишивках та візерунках. Вишиванка для мене, — це символ, який єднає українців по всьому світу і в якій країні зараз би вони не були, вишиванка — генетичний код української нації.
Андрій Тараман, депутат Іллінівської ОТГ:
— Вишиванка це не просто національний одяг, це самоідентифікація і символ справжнього українця.
Наталія Поколенко, журналістка:
Хрестики на полотні — то мій захист!
— У 7 класі разом з учителькою Оленою Чмиренко ми ставили «Наталку Полтавку». Наталкою у бабусиній вишиванці зеленим (бо то сорочка дівоча до зелених свят) була я. Це була моя перша вишиванка. Вона і зараз у моїй шафі у такому стані, що її можна носити. У відпустку я завжди беру із собою вишиванку. Одягаєш її за кордоном — ідентифікація одразу! А ще я вірю, що ті хрестики на полотні — це мій захист!
Ярослав Маланчук, керівник ОСББ “Леваневського, 45”, заступник голови ВО "Свобода" Донецької обл.:
— Саме вишиванка символізує і несе в собі духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв’язок багатьох поколінь. Це наш національний оберіг! Вишиванка зміцнює українську ідентичность заради процвітання країни.
Володимир Березін, журналіст газети “Провінція”, голова правління ГО “Бахмат”, краєзнавець:
— При слові “вишиванка”, я згадую нашу велику українку, донеччанку, приятеля нашої газети — Людмилу Родіонівну Огнєву (shorturl.at/aYZ39). Завдяки їй (професійний фізик-атомщик) я узнав, що весь світ складається з торсіонних полів, які на кожному клаптику Земля різні, в залежності від віддаленості від Сонця, ядра Землі, вулканів, та ще багато чого (кожна людина має своє поле). Тому у племені тумба-юмба в Африці свої пісні, символи, знаки, у Норвежцців свої. Це не просто природньо, це те, що тебе тримає та підтримує у житті, як мати, родина. І якщо це вишила твоя рідна людина, то вона зарядила своєю доброю енергією цій одяг.
Володимир Сізов, ветеран російсько-української війни:
— Це матусина колискова, широкі лани рідного села, а тепер ще й запах пороху додався. Та кожного разу вдягаю із задоволенням. Це Вам не якась «касаваротка».
Слава Україні!
Олександр Меланченко, ветеран українського державницького руху, підприємець, психіатр, начальник Департаменту внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації 2015-2017 р.р., депутат Костянтинівської міськради 2002-2006:
— Це для мене символ, знак — свій, чужий. І чим більше людей тут будуть ходити у вишиванках (особливо на святах), тим більше тут буде України. Це корінна українська земля і певен, що прийде час, коли тут людей можна буде бачити у вишиванках як на Полтавщині та на Галичині.
Галина Олійникова, громадській діяч, голова ЕГО МАМА-86:
— Для мене вишиванка не стала предметом модних тенденцій тепер, бо в моєму гардеробі вишиванка била присутня з дитинства. Це одяг гарного настрою, свята. В шкільні роки вдягала аби зазначити що я не гвинтик, що я — особистість. На хрещення дітей так само готувала вишиванки. Донці весільну сукню збирала з усієї України. Тож з вишиванкою завжди гарний настрій.