Новий Президент був з нами

Опубликовано admin - Jul 17

По інформації прес-служба Донецької облдержадміністрації 5 липня Президент України В.Зеленський з робочим візитом відвідав Донеччину, де поклав квіти до пам’ятного меморіалу на трасі Краматорськ- Слов’янськ з нагоди 5-ої річниці звільнення міст Східної України.

Під час урочистостей Володимир Олександровичу відзначив мужність українських воїнів, які полягли у боях з агресором, звільняючи Донеччину. «Для мене велика честь сьогодні бути тут, на місці першого бою, звідки почалося звільнення Північної частини Донецької області. Ми дякуємо тим, завдяки кому знову замайоріли українські прапори. Це наші військові, правоохоронці, волонтери. Ви зробили це незважаючи на чисельну перевагу противника. Я також хотів відзначити воїнів, які героїчно відстояли Краматорський аеропорт, знаходячись в оточенні 47 днів. Дякую звичайним мешканцям, які не залишилися осторонь і не побоялися вийти на вулиці з українськими прапорами. Я, у свою чергу буду робити все, щоб Донбас був заможнім і процвітаючим», - наголосив Президент.

Нагадаємо, визволення північних міст Донеччини стало одним із ключових моментів Антитерористичної операції. Тоді більшість бойовиків втекла вночі. Окремі групи намагалися прориватися через блокпости сил АТО та були знищені. У містах вони залишили численні докази причетності Росії, зокрема, зброю російського виробництва, документи й посвідчення.

Катівня — від царату до “днрату”

Група активістів з Костянтинівки в цей день, після покладання квітів у сквері афганців поїхала у Дружківку, щоб разом з побратимами також поклонитися такому ж, як і у нас обеліску загиблим героям та прийняти участь у неймовірному заході — відкриттю Музею спротиву українського Донбасу окупаційним режимам.  Його облаштували у самому центрі міста, у дворі Дружківської міськради у приміщенні ХІХ століття, де в різні часи були царська жандармерія, німецьке гестапо, НКВС і катівня бойовиків «ДНР» 2014 року.

Ми попросили відому журналістку та громадського діяча Наталю Поколенко поділитися своїм враженням:

“За понад 20 років у журналістиці я була у різних місцях. Але «Дружківська катівня» - моторошне місце. Уявіть, скільки болю, крові, сліз і ненависті бачили ті стіни. На відкриття прийшли люди, яких там катували, але вони вижили. Василя Зандера рішенням трибуналу гопників присудили до розстрілу і чотири рази імітували той розстріл. Ножем пробили ногу і чотири дні чоловік просто стікав кров’ю у камері. У лікарні, куди нарешті його повезли, наказали говорити, що поранився сам. Страшні історії лунали на цьому подвір’ї. Створений активістами, музей ще досі на балансі МВС, його обіцяють оформити як державний. Це все для того, щоб показати, що на Донеччині завжди був спротив окупації - неважливо радянській чи німецькій, а тим більше російській у 2014 році. Євген Шаповалов, Анатолий Водолазский і ті, хто причетний, вклоняюся за вашу роботу!

Дружківська влада на відкриття не прийшла, от і добре, хоч не кривлялися. Було двоє людей з відділу культури, але на запрошення до мікрофона вони не вийшли. Мер Гнатенко досі каже, що ця катівня - фейк, а начальник поліції Дружківки у 2015 році говорив, що це активісти придумали і принесли якісь речі туди. Цікаво, як це вони по стінах розливали кров, бо вона там досі лишилася”.

Поїдьте туди, повезіть своїх дітей. Цей об’єкт зайняв місце серед подібних на екскурсії Донеччина українська. Це так близько, якщо ти українець — обв’язково відвідаєш.

Незабаром приміщення катівні мають передати з балансу МВС на баланс міністерства культури. Також триває робота з надання музею статусу державного. Фахівці Інституту національної пам’яті допоможуть активістам з облаштуванням експозиції. “Дружківку заснували запорізькі козаки, тут завжди було українське населення, це потім почалася асиміляція. Ми хочемо показати нашу справжню історію, – розмірковує дружківчанин Євген Фіалко. – Тут бути патріотом у тисячу разів складніше, ніж на заході чи в центрі. Тут будуть матеріали про Василя Стуса, Олексу Тихого, Івана Світличного та інших. Про все, що відображало спротив російській окупації у різні часи”.

Наші на Карачуні

А за день до цього, 4 липня на горі Карачун м.Краматорськ вже третій рік поспіль відбулась Всеукраїнська акція “Донеччина зустрічає своїх захисників”, яка зібрала  військових, нацгвардійців, представників громадськості. Від району захід відвідала делегація на чолі з головою Костянтинівської райдержадміністрації Н.Виниченкої. Під час заходу було організовано роботу локації: виставка військової техніки, виставка Українського інституту національної пам’яті «Донбас: переPROчитання образу», виставка «100 РОКІВ БОРОТЬБИ ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ», інформаційна виставка з протимінної діяльності HALO Trust, громадські об’єднання: БО «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «КАРІТАС КРАМАТОРСЬК»,  ГО «УРК «Файно», ГО «Краматорські бджілки».

Також присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих та поклали квіти до меморіалу.

Від міста на заході були присутні учасники бойових дій, ГФ “Гайдамаки” та учнівська молодь Костянтинівського НВК – ліцею та ЦДЮТ.  

Головне - понад сто військових і добровольців, учасників АТО, приїхали на Карачун зі всіх куточків України, щоб підтримати Донеччину.  Згадати, як тут у 2014-му велися запеклі бої за стратегічну висоту, яка стала символом звільнення Донбасу.

Соб.кор.