Ми можемо точно сказати, що про Званівку Бахмутського району та її неймовірні лемківсько-АТОвські вертепи "Провінція" пише вже 10 років і більш, ніж інші ЗМІ. Але Костянтинівка та район, все ж таки, цім не дуже пройнялися, тому нікого й не послали на вкрай масштабну та знакову подію, що відбулася в цьому селі в минулу п'ятницю 12 січня. Тому від наших громад на обласній Культурно-мистецькій акції колядників та вертепників під назвою «Різдвяний передзвін» були тільки ми, та родина лідера Олександро-Калинівської громади, депутата Іл'їнівської сільради Андрія Тарамана.
Практично всі райони та міста Донеччини прислали свої колективи. Цікаве, що підтримати щойно створену об'єднану Званівську громаду приїхали, перш за все, інші ОТГ - Шахівська, Лиманська, Миколаївська, Соледарська. Родзинкою свята стали виступи Жовківського фольклорного колективу «Джерело Розточчя» з Львівщини, захисників Вітчизни з Бахмутського району зі своїм Різдвяним вертепом, а також гостей з Луганщини та Дніпропетровщини. Це був справжній різдвяний передзвін. Свято, яке дало змогу продемонструвати 35 художнім колективам та 400 учасникам свої творчі досягнення та передати чарівну атмосферу народних традицій. Тут зібралися мешканці та гості селища, на яких чекали вертепна святкова хода, смачні традиційні різдвяні страви, святковий концерт «СхідВертеп», квест-локація «Вечори на хуторі поблизу Диканьки». Глядачі та творчі колективи мали змогу взяти участь у конкурсах, батлі та флешмобі різдвяних віншувань, в різдвяній виставці-ярмарку декоративно-ужиткового мистецтва та придбати собі сувенір на пам’ять.
32 майстри ужитково-декоративного та образотворчого мистецтва провели 11 майстер-класів з виготовлення різдвяних прикрас в різних техніках: канзаші, ляльки-мотанки, розпис по кераміці, вироби з фетру та фоамірану.
Перемогу у конкурсі «Сяйво Різдвяних зірок» отримали м. Бахмут, кращим Дідухом стала Лиманська ОТГ, а найсмачніша кутя була у Бахмутському районі.
Редактор "ДоТБ" Наталя Поколенко не змогла стримати свої емоції: "Вразили: львівські колядки, 6-річні колядники, біля яких чатував Андрій Тимчак, дідухи - вони були суперові! Звіздоноші з яскравими зірками, білосніжні янгелочки! А ще - купа людей, яка від душі раділа (і я у тому числі), що колядки і щедрівки живуть! Це наша культура! А нині і зброя! З нею українці непереможні! По моїм підрахункам на площі і поруч знаходилося близько 1200 чоловік (з колективами і гостями). Це багато з урахуванням того, що фестиваль обласного рівня у Званівці проходив вперше та ще й у робочий день".
Ясна річ, що без підтримки та організації обладміністрації, нардепів, БПП цього б не сталося. Але тут це було органічно пов'язане з ініціативою, бажанням, а головне майстерністю художніх колективів. Ми до пізнього вечора ходили поміж людей й насолоджувалися яскравою українською говіркою, різнобарвним національним одягом, стравами, глінтвейном та багато чим іншими.
І головне - пам'ятаєте як нас у 2014-му вражали запитання з глузду з'їхавших тьоток тим, хто розмовляв українською (а буряти-осетини за це вбивали): "Зачем вы сюда приехали?". Тут, на святі, окрім пари десятків гостей, всі були місцеві, з Донбасу. Тому було повне відчуття, що зараз тут, не тільки Христос народжується, а разом з ним й Званіська громада - тут народжується нова Україна.
Заступник голови Донецкої ОДА І.Стокоз гарантував що тепер це стане традиційним різдвяним святом не тільки Донеччини, але й всього Сходу України. Тож, костянтинівці, починаємо готуватися до Різдва-2019!
Володимир Березін