«Відкіль течуть сріблясті хвилі, і як простують і куди? І що ховається в тій сині, що прикотила їх сюди? Не знаю я цього і, мабуть, ніхто не ма на це снаги. Як те, що кличе мене й вабить на ці таємні береги». М.Шаповал
Якщо ти, друже, дійсне українець, то повинен відвідати нашу святиню — Хортицю. А якщо ти ще й донеччанин, то Сріблянку на Бахмутчині. А зараз, коли йде рік сторіччя УНР та початку української революції — це особливо важливо, бо тут народився і виріс її фундатор та активний учасник, а також видатний просвітитель і педагог, журналіст і публіцист, засновник української соціології, поет та просто Великий українець Микита Юхимович Шаповал. Давайте згадаємо хоча б його вислів, який він сказав на святкування Нового 1918 року в Києві (коли Вінніченко та інші керівники УНР були так подавлені від наступу більшовиків, що відмовилися від слова): "morituri te salutant" — "ті, що зараз йдуть на смерть, вітають тебе"! Через 100 років ми згадуємо хлопців, що зараз на передовій та теж говоримо — morituri te salutant!
10 червня в Сріблянці біля пам`ятника Шаповалу ми вшанували його пам`ять. Захід ініціювали Донецька обласна організація Національної спілки краєзнавців України, ГО «Товариство імені Олекси Тихого», управління культури і туризму Донецької ОДА. Участь у святі також взяли представники освітніх установ – Департаменту освіти Донецької ОДА, відділу освіти Бахмутської райдержадміністрації, учні та вчителі місцевої школи, представники Сіверської об’єднаної громади, місцеві мешканці. Школярі виступили з монтажем, у якому нагадали сторінки із життя відомого земляка, цитували уривки з віршів Микити Шаповала. Начальник управління культури і туризму Донецької ОДА Аліна Певна у своєму виступі наголосила на великому виховному значенні для сучасного покоління тих національно-патріотичних починань, які проводили на початку ХХ століття Микита Шаповал та його однодумці. Нам сьогодні слід продовжувати справу по збереженню та укріпленню незалежності нашої держави – це і є тісний зв'язок поколінь.
Голова громадської організації «Товариство імені Олекси Тихого», краєзнавець Євген Шаповалов звернувся до школярів з проханням знати правдиву й повну історію України, свого рідного краю, відчувати себе українцями. Для цього треба добре вчитися, багато читати. Він подарував школярам книги з історії України. Потім учасники свята оглянули музейну кімнату Микити Шаповала, яка розташована в Серебрянській школі, побували біля пам’ятного каменя, який у 2001 році було встановлено на місці садиби батьків М.Ю.Шаповала, відвідали Свято-Преображенський храм, піднялися на Мар’їну гору, з якої відкрилися прекрасні краєвиди цього чудового куточка донецької землі. На завершення заходу чимало його учасників відкрили свій купальний сезон у річці Сіверській Донець. Ця експедиція у рамках календарю "Донбас український" дала можливість не тільки заглянути у глибину віків, але й відчути сьогодення: у каплицю на Мар'їній горі влучив снаряд, на двох вулицях розбомбили будинки, загинула маленька (1 рік) дитина. Коли учасники поїздки вже поверталися додому, то поклонилися місцю, де 100 років тому було піднято вперше державний прапор над Донеччиною — зараз транспортний технікум у Бахмуті. Рік 100 річчя Української революції на Донеччині продовжується. Залучайтеся до руху “Патріотичні екскурсії” — тел. 066-272-30-04.
В.Романько, голова Донецької обласної організації Національної спілки краєзнавців України, член НСЖУ, НСПУ. м. Слов’янськ.
Є. Шаповалов, голова ГО «Товариство імені Олекси Тихого», член НСКУ. м. Дружківка.
В.Березін, журналіст “Провінції”, директор ГО “Бахмат”, член НСКУ. м.Костянтинівка.