Велетень духу завітав у Олександро-Калинове

Опубликовано admin - Jul 08
Printer Friendly, PDF & Email

Даже будучи уже в преклонном возрасте и далеко не здоровый телом, Левко Лукьяненко оставался гигантом духа и активнейшим общественником. Он много контактировал и постоянно расширял круг единомышленников, много ездил по разным регионам Украины. Вот так в 2012 году работникам «Провинции» выпала честь пообщаться с этим легендарным диссидентом, во время посещения им нашего славного Александро-Калиново.

Предлагаем вспомнить об этой встрече и освяжить в памяти интервью с Левко.

***

У рамках поїздки по Донеччині та презентації своєї нової книги герой України, народний депутат, голова Української республіканської партії, письменник, який з 1961 по 1986 рік перебував у різних таборах та тюрмах Радянського Союзу, Левко Григорович Лук’яненко відвідав музей “Довкілля” та сільську бібліотеку села Олександро-Калинове.

“...Раді великої роботі громадської організації “Енеїда” та всьому селу за велику увагу до вивчення своєї історії. У цьому важливий факт поступового повернення шани до своїх дідів-прадідів та запорука відродження української нації. Тож хай допомагає вам Господь та славний дух козацької звитяги” - залишив Л.Лук’яненко запис у книзі відвідувачів музею.

Цей патріарх боротьби за свободу нашої країни прочитав лекцію - як робити Україну українською: “Кожен з нас повинен для себе вирішити — чи ти спадкоємець Байди Вишневецького, козаччини, гетьманщини, чи для тебе це байдуже, чи вважаєш себе спадкоємцем російських царів, начальника 3-го відділення жандармерії російської імперії Бенкендорфа... Голодомором, репресіями, більшовики зробили все, щоб зламати селянство — хребет нації. З 20-го року вони підписували людей, щоб вони доносили один на одного... Ми сьогодні є жертви тієї чекістської діяльності, коли не довіряємо один одному. Це пояснює, чому ми зараз такі роз'єднанні і чому в нас так багато суперечок. Це хвороба нашого минулого стану. Думаю, ви робите дуже добру справу... Треба, щоб люди займалися відродженням традицій. Щоб не тільки веселилися з пляшкою горілки, але як колись – пили менше, а було багато змагань молоді... Повернути ті добрі часи, коли ми довіряли один одному”.

Головний ініціатор створення музею, депутат сільської ради, голова “Енеїди” Андрій Тараман (як сказав присутній на зустрічі начальник відділу культури райадміністрації В.Страшко - взірець громадського руху в нашому районі!) провів екскурсію по “Довкіллю”. Він розповів присутнім, що Левко Григорович не випадково приїхав до нас. Взимку цього року В Донецькій філармонії на вечері пам'яті Олекси Тихого він мав зустріч з Лук’яненко і запросив у гости. І не мріяв, що таке трапиться. Але доля так розпорядилася...

На закінчення Андрій прочитав свій дуже зворушливий вірш про те, як зявляється в наш час наш земляк, соратник Левка Григоровича по мордовских таборах та по Гельсінській спілці Олекса Тихий та питає: “Так що, за Україну - патріоти, а до керма - сучасні ідіоти?”.

Присутні на зустрічі, в який також прийняли активну участь начальник районного відділу освіти О.Воронцова, голова Олександро-Калинівської сільради В.Шаповалов, та директор районного клубу-музею Л.Кілко, представники Костянтинівської “Просвіти та Товариства ім.О.Тихого, були схвильовані тім, що відбулося, бо не кожного дня до нас приїжджають люди, які самі по собі є історія нашої Вітчизни.