Вакцинуватися не можна пропустити. Чому жителі Костянтинівки відмовляються від вакцинації та як запобігти розповсюдженню інфекційних хвороб? У цій статті з’ясовуємо міфи та правду про вакцини, хто їх виготовляє і чи можна відвідувати дитсадок без усіх щеплень.
В Україні є 10 обов’язкових безкоштовних щеплень, які медики роблять дітям та дорослим за календарем. Гроші на це виділяються з бюджету – тобто з наших податків.
Національний календар профілактичних щеплень передбачає вакцинацію дітей проти 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту; дорослих - проти дифтерії та правця.
Усі вакцини за календарем профілактичних щеплень отримують діти та дорослі безоплатно. Навіть якщо дитина пропустила щеплення, вона може надолужити його безоплатно до 18 років.
Дорослим роблять планові щеплення проти дифтерії та правця кожні 10 років. Такі щеплення в комунальних закладах охорони здоров’я, а також приватних медичних закладах і у лікарів-фізичних осіб-підприємців, які підписали договір з Національною службою здоров’я, проводять безоплатно.
На сьогоднішній день Україна закуповує вакцини в таких країнах: Франція, США, Індія, Болгарія, Бельгія та Республіка Корея.
Олена – мама чотирирічної Дар’ї. Просить не називати її прізвище. У півтора роки дитині мали зробити щеплення від дифтерії, правця та кашлюка, але тоді дівчинка хворіла, тому відклали. Щеплення зробили у три роки.
“Цього ж дня у моєї доньки різко зросла температура - до 39 градусів. Вона трималася п’ять днів. Наш педіатр сказала, що це реакція на щеплення. Після того я не хочу робити дитині вакцинацію, я просто боюся. Знайома розповідала, що після щеплення дитину поклали в реанімацію з ускладненнями”, - говорить Олена.
Таких, як Олена, у Костянтинівці доволі багато. З різних причин у 2020 році батьки відмовлялися від вакцинації дітей.
“Первинний вакцинальний комплекс – тобто повний курс щеплень від дифтерії, кашлюка та праця цьогоріч отримали 65% дітей. Вакцинацію можна відкласти через хворобу або протипоказання - неможливість щеплення – це або важкі захворювання, або діти з інвалідністю. У 2020 році у нас було 14% відмов батьків робити щеплення дітям – це 170 відмов від різних видів вакцини. Найчастіше батьки відмовляться від АКДП – це дифтерія, правець та кашлюк. Це вакцина індійського виробництва, через яку у багатьох пацієнтів були побічні ефекти. Деякі батьки купують європейську вакцину за власні гроші. Тоді ми вакцинуємо дітей іншою вакциною”, - говорить директорка Костянтинівського центру первинної медико-санітарної допомоги Тетяна Шишимарєва.
За словами пані Тетяни, індійська вакцина викликає більше побічних явищ, тому що у ній є цільноклітинний компонент кашлюка. Така вакцина викликає сильну імунну відповідь, але захищає дитину. У європейській вакцині ця клітина мертва, тож імунна відповідь організму слабша.
Ця справа має інший бік – без довідки про щеплення дітей не беруть у дитячі садки. Це обов’язкова умова. У 2019 році Верховний Суд України підтвердив: невакцинованим дітям не можна відвідувати дитсадок. У цій ситуації батьки мають обирати: чи робити щеплення та відвідувати дошкільний заклад з іншими дітьми, чи не робити цього та навчати дитину вдома.
Серед дорослих у Костянтинівці 2435 жителів (91% від запланованих) отримали вакцину.
Відмови є і у сусідньому Бахмуті – там не отримали щеплення вакциною АКДП – 199 дітей.
Дізнатися більше про вакцинацію дітей можна за посиланням: https://vaccination.org.ua/
Коли у світі навесні цього року почалася пандемія коронавірусу, учені розпочали працювати над створенням вакцини. Лікарі твердять: масова вакцинація допоможе виробити колективний імунітет і призупинити хворобу.
Колективний імунітет передбачає, що збудник хвороби не зможе циркулювати від людини до людини, якщо багато людей будуть до нього не сприйнятливі. У ситуації коли дві людини з трьох мають імунітет до кору, то між ними вірус не зможе розповсюджуватися і ця третя людина буде захищена за рахунок тих двох. Колективний імунітет досягається двома шляхами: якщо перехворіли всі - і мають імунітет, або за допомогою вакцинації. Але колективний імунітет не працює щодо всіх інфекцій, проти яких існують щеплення.
Але навіть якщо щеплення від коронавірусу будуть безкоштовні, пенсіонери Олександр та Тетяна не готові до цього. Вони не вірять, що вакцина допоможе. За їх словами, хвороба постійно мутує, тому не бачать сенсу у щепленнях. Вважають, що краще носити маски, уникати скупчень людей та дезінфікувати руки.
Тож у медиків “первинки” попереду багато просвітницької роботи про переваги вакцинації – як дітям, так і дорослим.
До речі, за даними Індекс здоров'я. Україна-2019 ставлення українців до вакцинації покращується. У 2016 році відсоток тих, хто ставився позитивно і дуже позитивно складала 72 %, у 2019 вона зросла до 79 %.
***
Міфи та правда про вакцинацію
Міф 1. Не треба вакцинуватися від хвороб, яких в Україні давно немає.
Деякі захворювання, яким можна запобігти шляхом вакцинації, і справді стали дуже рідкісними саме завдяки вакцинам. Так, українці думали, що кір – давно забута хвороба. Але з 2019 року в Україні триває спалах кору. Вакцинація – єдиний шлях запобігти розповсюдженню хвороби.
Міф 2. Краще перехворіти, ніж робити щеплення.
Якщо дитина перехворіє, у неї з’явитися природний імунітет. Але хвороба може викликати ускладнення: параліч після поліомієліту, ураження серця після дифтерії, пневмонію та ураження мозку після кору. Ризик ускладнень набагато вищий, ніж ризик побічних реакцій після вакцинації.
Міф 3. Дітям з хронічними захворюваннями не можна робити вакцинацію.
Дітям із хронічними захворюваннями можна і потрібно робити щеплення. Такі діти більш вразливі до інфекцій, перебіг хвороби в них зазвичай важчий, а ускладнення серйозніші. Якщо у дитини астма, діабет чи інше хронічне захворювання, то їй потрібно зробити щеплення в першу чергу, оскільки в неї вищий ризик захворіти на кір і мати серйозні ускладнення після хвороби.
Міф 4. Вакцина може значно послабити імунну систему.
При інфекційному захворюванні навантаження на імунітет у кількасот разів вище, ніж при вакцинації. Під час вакцинації можна навіть зробити десять різних вакцин одночасно (хоча таке не практикують). При цьому вплив на імунну систему складатиме 0, 1%.
Міф 5. Не можна вакцинуватися під час спалаху.
Під час спалаху інфекції не можна, а потрібно вакцинуватися. Оскільки під час спалахів небезпечних для життя хвороб значно посилюється ризик зараження, то необхідно отримати захист від інфекції. Це єдиний надійний спосіб здобути імунітет від інфекційного захворювання.
Авторка – Наталія Олександрова
***
Проєкт “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.