Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування проводиться щорічно з 1 по 7 серпня за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я. Близько 170 країн світу приймають участь в його проведенні. Мета заходу – акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодування та популяризація здорового способу життя.
Під час проведення Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування буде проведено Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування: «Підтримаємо грудне вигодовування разом». В Україні тиждень грудного вигодування проводиться з 2001 року.
Грудне вигодування – це ідеальне харчування, яке сприяє здоровому росту і розвитку дитини. Основу грудного молока складають особливі білки, які відрізняються високою біологічною цінністю, легко перетравлюються і всмоктуються. З молоком матері дитині передається більшість захисних антитіл від багатьох хвороботворних бактерій і вірусів. Грудне молоко повністю забезпечує потреби дитини першого півріччя життя в рідині та поживних речовинах. Всесвітньою організацією охорони здоров’я рекомендовано продовжувати грудне вигодовування щонайменше до досягнення дитиною дворічного віку.
Раціон харчування жінки, яка годує, повинен бути збалансованим. Від цього залежить якість материнського молока, що суттєво позначається на формуванні здоров'я дитини. Також слід пам'ятати, що обсяг лактації залежить майже виключно від частоти прикладання дитини до грудей та активності і інтенсивності смоктання. Жінка, яка годує, повинна пити рідини не менше 2 літрів на добу, включаючи супи, молоко та кисломолочні продукти, відвари, напої, чай. Між тим, надмірне вживання рідини не приводить до підвищення лактації, як вважають деякі жінки, а викликає збільшення навантаження на серцево-судинну систему, нирки і може навпаки пригнічувати лактацію. Мама має їсти 5-6 разів на добу. Для покращення секреції та виділення молока за 15-20 хвилин до початку годування рекомендується жінці випити 200-250 мл теплого напою - чай з молоком, відвар трав, компот. Слід застерегти від використання надмірної кількості цукру та кондитерських виробів, які сприяють збільшенню маси тіла, що пригнічує лактацію, а у дитини може бути причиною алергії та диспептичних розладів.
1. Грудне молоко є найкращою природною їжею для дитини.
2. Грудне молоко – відрізняється у кожної жінки та залежить від віку дитини, дієти, періоду після пологів і навіть часу доби. Це динамічна рідина, що змінює свій склад, пристосовуючись до потреб дитини.
3. З молоком матері дитині передаються більшість захисних антитіл від бактерій і вірусів, це захищає дитину при підвищеній небезпеці кишкових інфекцій і при високій загрозі вірусних захворювань.
4. При грудному вигодовуванні формується правильний прикус при охопленні соска, що знижує ряд стоматологічних проблем.
5. Грудне молоко не потрібно готувати: воно стерильне і має оптимальну температуру.
6. Захисні властивості молока забезпечують: імуноглобуліни, лактоферин, фактори росту, імунокомпетентні клітини та багато інших. Ці компоненти забезпечують унікальність грудного молока, тому що ввести їх до складу дитячих молочних сумішей на сьогоднішній день неможливо.
7. Грудне молоко містить понад 300 речовин, більшість з яких унікальні і незамінні, а молочні суміші – лише 30-40 компонентів.
8. Тривале годування материнським молоком – одна з найголовніших умов, що забезпечує розвиток і здоров’я малюка не тільки протягом періоду грудного вигодовування, але й у наступні періоди життя.
9. Грудне вигодовування є природним та економним способом вигодовування дитини. Воно доступне для кожного та не обтяжує сімейний бюджет у порівнянні зі штучним.
10. Виключно грудне вигодовування до шести місяців забезпечує дитину високоякісними та поживними компонентами в потрібній кількості, допомагає попередити голод та ожиріння. Для немовлят грудне молоко – найбезпечніше харчування, а грудне вигодовування – це постійний доступ до безпечної, поживної та достатньої їжі.
Ж.В. Філіппова — лікар жін.консультації