ЗАПОБІГАННЯ І ПРОТИДІЯ ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ: ключові питання взаємодії

Опубликовано moderator - Feb 18

Серед практично важливих нововведень Закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству» розглянемо ключові питання взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Що передбачає механізм взаємодії між такими суб’єктами?

На підставі ст.15 Закону (серед іншого) передбачено взаємне інформування не пізніше однієї доби про виявлені факти домашнього насильства у випадках, передбачених цим Законом, з дотриманням правового режиму інформації з обмеженим доступом; реагування на випадки домашнього насильства відповідно до компетенції та з урахуванням оцінки ризиків, що загрожують постраждалій особі; узгодження заходів реагування на випадки домашнього насильства та надання дієвої допомоги постраждалим особам, що здійснюються різними суб’єктами. Також передбачається розроблення та виконання відповідно до компетенції програм для кривдників; програм із запобігання та протидії домашньому насильству; організація здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству відповідно до компетенції; обмін досвідом у цій сфері.

Які державні органи мають координувати взаємодію між різними суб’єктами? Якою нормою законодавства це врегульовано?

Взаємодія суб’єктів координується на 3-х рівнях: на загальнодержавному — Мінсоцполітики; на регіональному — обласними держадміністраціями; на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці — районними держадміністраціями та виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, у тому числі об’єднаних територіальних громад. Відповідно до ч. 3 ст. 8, ч. 3 ст. 15 Закону “Про запобігання та протидію домашньому насильству” та ч.2 ст.21-7 Закону “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” постановою КМУ від 22.08.2018 р. № 658 затверджено Порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. Відповідно до п.19, п.20 Порядку Голова районної держадміністрації визначає заступника, який є координатором з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та в межах своїх повноважень організовує роботу у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. Координатор є персонально відповідальним за забезпечення своєчасного та ефективного вжиття заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. Районні держадміністрації з метою забезпечення здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі визначають уповноважених осіб (структурний підрозділ), які проводять роботу з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення насильства, координації заходів реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги і захисту постраждалим особам, а також роботу з кривдниками.

Які основні права має постраждала особа?

Постраждала особа має право на дієвий, ефективний та невідкладний захист в усіх випадках насильства, недопущення повторних випадків насильства; звернення особисто або через свого представника до суб’єктів; отримання від суб’єктів повної та вичерпної інформації про її права, соціальні послуги, медичну, соціальну, психологічну допомогу, якими вона може скористатися. Також передбачено право на безоплатне отримання соціальних послуг, медичної, соціальної та психологічної допомоги відповідно до потреб постраждалої оосби; право на безоплатну правову допомогу; право на повагу до честі та гідності, уважне та гуманне ставлення з боку суб’єктів; дотримання конфіденційності інформації особистого характеру, яка стала відома суб’єктам під час роботи з постраждалою особою, та захист персональних даних. Ще людина має право на вибір фахівця залежно від статі (за можливості); відшкодування кривдниками завданих матеріальних збитків і шкоди, заподіяної фізичному та психічному здоров’ю, у порядку, визначеному законодавством. Необхідно одразу скористатися своїм правом на звернення до правоохоронних органів і суду з метою притягнення кривдників до відповідальності, застосування до них спеціальних заходів щодо протидії насильству. Не менш важливим є право постраждалої особи на своєчасне отримання інформації про остаточні рішення суду та процесуальні рішення правоохоронних органів, пов’язані з розглядом факту вчинення стосовно неї насильства, зокрема пов’язані з ізоляцією кривдника або його звільненням. (докладно: п.5 Порядку)

Інформація з питань, які являють суспільний інтерес

Куди людина може безпосередньо звернутися у разі настання проблем, пов’язаних із проявами насильства? Якою є загальна кількість зареєстрованих заяв і повідомлень про вчинення насильства на території Костянтинівського району протягом 2018 року?

На інформаційний запит виконком Костянтинівської міськради надав копію розпорядження міського голови від 04.01.2019 № 3-р «Про визначення координатора та відповідальних осіб з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі у м. Костянтинівці». Визначено координатором заступника міського голови Коваленко Т.С. Відповідальним з питань здійснення заходів у цій сфері визначено відділ у справах сім’ї та молоді. Цьому відділу (Ткаченко) доручено визначити відповідального працівника (працівників) за проведення роботи з прийому і реєстрації заяв та повідомлень про вчинення насильства, координацію заходів реагування, надання допомоги і захисту постраждалим, а також роботу з кривдниками.

За оперативними даними, отриманими безпосередньо з офіційних джерел (Костянтинівської райдержадміністрації) відповідальною посадовою особою за роботу з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення насильства, координації заходів реагування на факти вчинення насильства визначена Руденкова Ольга Сергіївна, головний спеціаліст відділу культури, молоді, спорту і туризму Костянтинівської райдержадміністрації, тел. роб. (06272) 2-33-04. Графік прийому і розгляду заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства: з понеділка по п’ятницю з 7.30 до 16.00 (перерва з 12.00 до 12.30). Лоцман Вікторія Вікторівна, заступник голови Костянтинівської райдержадміністрації є координатором з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статті на території Костянтинівського району (без урахування території Іллінівської ОТГ). Дні прийому 1-й та 3-й четвер кожного місяця, з 8-00 до 12-00 та з 13-00 до 16-00. Телефон роб. (06272) 2-32-95. Протягом 2018 року у відділенні поліції на території Костянтинівського району зареєстровано 3 заяви і повідомлення про вчинення насильства (без урахування території Іллінівської ОТГ).

Чи можна навести контактні дані суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, притулків, соціально-реабілітаційних центрів та інших закладів для дітей на території Костянтинівського району?

Наведу публічну інформацію, отриману із офіційних джерел із поштовою та електронною адресами, П.І.Б. керівника, контактними телефонами щодо суб’єктів, які діють на території Костянтинівського району (без врахування території Іллінівської ОТГ): відділ культури, молоді, спорту і туризму Костянтинівської райдержадміністрації (85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Вітебська, буд.7, [email protected], Казімір В.В., (06272) 2-33-04); Костянтинівський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (85102, Донецька обл., м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, буд. 156, [email protected], Балабаніц В.В., (06272) 2-77-23); територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Костянтинівського району Донецької області (85102, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул.6-ого Вересня, буд. 10, 25759045@ gmail.gov.ua, Нікітенко Т.І., (06272) 6-45-76); служба у справах дітей Костянтинівської райдержадміністрації (85102, Донецька обл., м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, 156, [email protected], Тарасова О.В., (06272) 2-99-01); відділ освіти райдержадміністрації (85102, Донецька обл., м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, 156, [email protected], Костомарова Н.А., (06272) 2-12-31); КП «Костянтинівський районний ЦПМСД» (85150, Донецька область, Костянтинівський район, селище Клебан-Бик, вул. Шкільна, буд.6, [email protected], Ліхтейнштейн Н.Б., (06272) 2-07-31); Костянтинівський ВП Бахмутського відділення поліції ГУНП Головного управління в Донецькій області (85102, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Злагоди, буд. 2, mailto:[email protected], Сорока І.М., 102).

Притулків для дітей, центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, соціально-реабілітаційних центрів (дитячі містечка), центрів соціально-психологічної допомоги на території Костянтинівського району немає. У разі необхідності райдержадміністрація буде звертатися до обласних та регіональних центрів.

Леонид Гапеев, юрист.