Наскільки візит до закладів культури у малих та великих містах нині є доступним? Чи варто сьогодні говорити про безоплатність цих культурних послуг для відвідувачів ? Якщо ваші діти дошкільного віку або студенти під час канікул зможуть скористатися правом безкоштовного відвідування закладів культури по Україні, відчуєте певну економію. Принаймні, працюючим батькам доведеться менше купляти квитків…
Маємо певні законодавчі норми, зі змістом яких варто ознайомитися. Відповідно до ст.8 Закону «Про культуру» громадяни мають право на доступ до культурних цінностей та культурних благ. Воно реалізується шляхом утримання або надання закладам культури державної підтримки з державного та місцевих бюджетів для забезпечення їх функціонування та доступності їх послуг для різних категорій населення. Діти дошкільного віку, учні, студенти, пенсіонери, інваліди мають право на відвідування державних та комунальних закладів культури, позашкільних закладів освіти галузі культури на пільгових умовах, передбачених законодавством.
Наказом Міністерства культури України від 30 січня 2013 року № 43 «Про реалізацію права соціально незахищених верств населення на відвідування підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління Мінкультури України, на пільгових умовах» на виконання частини 2 статті 8 Закону України «Про культуру», передбачено наступне. Керівникам підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства культури України: рекомендувати визначити один день останнього тижня місяця днем безкоштовного відвідування інвалідами І та ІІ групи, дітьми дошкільного віку, учнями середніх спеціальних навчальних закладів, студентами вузів, військовослужбовцями строкової служби, пенсіонерами, ветеранами Великої Вітчизняної війни, учасниками бойових дій концертних організацій, театрів, цирків, музеїв та заповідників за пред’явленням документів, що засвідчує належність до вказаної категорії громадян; інформацію щодо визначення такого дня розмістити на сайті підприємства, установи та організації.
Відповідно до ст.6 Закону «Про культуру» громадяни мають право (серед іншого) на доступ до культурних цінностей, культурної спадщини і культурних благ. Хоча із змісту отриманої письмової відповіді профільного Міністерства культури стає очевидним, що Наказ № 43 має рекомендаційний характер, його дія не розповсюджується на комунальні й приватні заклади культури, варто зазначити певні позитивні моменти.
Незважаючи на жорсткі умови виживання в сучасних реаліях, чимало підприємств, установ, організацій та закладів культури місцевого підпорядкування знаходять певні можливості, щоб створити більш фінансово доступним їх відвідування різними групами населення, в тому числі й задовольнити потреби пільгового контингенту. При цьому перелік категорій, яким надається можливість безкоштовно відвідати різні театри, музеї тощо на практиці може бути дещо ширшим, порівняно із Наказом № 43.
Отож, якщо маєте намір відвідати з дітьми музеї, театри, або організувати за ініціативи профспілки групові візити людей до інших закладів культури й мистецтва, варто детальніше дізнатися про певні нюанси. Про що саме? Про ті пільгові умови, які може надати конкретний заклад.
Доступність відвідування: практичні аспекти
В рамках дослідження цієї життєво цікавої й актуальної теми, різні питання у зверненнях надіслав до профільних державних органів. Згодом отримав відповіді.
Щодо визначення дошкільного віку дітей для можливості пільгового відвідування установ і закладів культури, Міністерство освіти і науки України повідомило про таке. На сьогодні законодавством не визначено межі дошкільного віку дітей. Проте, відповідно до статті 12-ї Закону «Про дошкільну освіту», діти можуть перебувати у дошкільних навчальних закладах до 6 (7) років. Враховуючи зазначене, дошкільним можна вважати вік дітей до 7 років.
Позитивно те, що на практиці чимало закладів культури різного рівня намагаються не образити соціально незахищених відвідувачів. З урахуванням специфіки професійної діяльності роблять так, щоби вони мали можливість відвідати ті ж театри, музеї, філармонії тощо безкоштовно або дешевше звичайної ціни. Не у всіх випадках нині заклади культури діють за принципом «безкоштовного одного дня». Деякі заклади й концертні організації в містах обласного значення розглядають групові звернення (наприклад, заявки від громадських організацій) стосовно можливості безкоштовного відвідування. У відповідь запропонують вам, скажімо, відвідати безкоштовно окремі вистави у театрі, або нададуть вільні місця у глядацькій залі. Стосовно дітей дошкільного віку не виключено можливості їхнього відвідування на пільгових умовах разом із батьками. Тобто батьки купляють квиток, а дитина відвідує музей безкоштовно. Деякі заклади надають право безкоштовно їх відвідати студентам відповідного мистецького профілю навчання.
Приклади можна навести різні. Тому варто звернути увагу на деякі організаційно-практичні моменти.
Який алгоритм дій?
На практиці нерідко під час групових відвідань закладів культури (екскурсій), треба мати при собі пільгові посвідчення тим, хто має право на пільги. Можливо, серед наших читачів та їхніх знайомих є ті, у кого інший соціальний статус, не зазначений в Наказі Мінкультури № 43? Тоді щоб отримати найбільш докладну інформацію стосовно діючих закладів культури, можна пошукати інформацію в інтернеті чи з інших джерел. Також пропонується письмово або усно по телефону звернутися із запитом на публічну інформацію до обласної державної адміністрації (або департаменту чи управління культури облдержадміністрації). Ще можете направити інформаційний запит до міської ради, її профільного управління чи департаменту культури. Потім обирайте ті заклади, що вас конкретно цікавлять. Телефонуйте до них, щоб докладніше дізнатися усі подробиці про пільгове відвідування.
Найбільш простий алгоритм дій? Зателефонуйте до обраного закладу культури. Під час екскурсії школярів чи студентів, що організується навчальним закладом під час канікул, у групі можуть бути конкретні діти, які мають право на пільги. Іноді таку інформацію для можливого безкоштовного чи пільгового відвідування закладу культури попросять зазначити в листі.
Не тільки законодавчі норми, але й практика сьогодення надають можливості знайти різні способи вирішення питання. Щоб ваше знайомство із культурними благами стало більш доступним.