Серед фахівців та широкого загалу нерідко можна почути думку про те, що добре знати норми законодавства з тих чи інших питань. Але, окрім цього ще існує практика правозастосування. Отож, автор матеріалу вирішив звернутися до органів державної влади і місцевого самоврядування, щоб з’ясувати деякі практичні нюанси призначення та не призначення субсидій за наявної заборгованості.
Оскільки чимало серед читачів вже на власному досвіді могли відчути, наскільки не легко може бути мати справу із державою, отримавши субсидію, автор спробував трошки додати вам позитивного настрою. Адже скориставшись практичними можливостями для письмових звернень та запитів на публічну інформацію, отримавши письмові відповіді від різних місцевих державних адміністрацій та міських рад по Україні, дійшов висновку. Не все так погано і складно, як здається на перший погляд. І отримувач субсидії в певних випадках має непоганий шанс. Багато чого залежить від суми боргу та інших обставин…
Відповідно до п.14 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848 (зі змінами) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон з 1 жовтня по 30 квітня.
Звідки стає відомо про аборгованість?
Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соцзахисту збирають необхідну інформацію без звернення громадян і протягом 10-ти днів після її отримання приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад 2 місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається. Про це структурний підрозділ з питань соцзахисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом), субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії. В іншому випадку з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.
Як письмово зазначено у відповіді на запит Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації, виняткових випадків (затримка виплат пенсії чи заробітної плати, витрати на непередбаче медичне лікування отримувача субсидії або членів родини) Положенням не передбачено. У такому випадку райдержадміністрації та місцеві ради (їхні структурні підрозділи соцзахисту) самостійно визначають поважні причини. Наприклад, за наданою відповіддю виконкому Миколаївської міськради, на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соцвиплат термін призначення субсидії може бути продовжений за наявності поважних причин, які враховуються під час прийняття рішень у таких випадках: наявність у складі сім’ї осіб з інвалідністю, осіб похилого віку, малолітніх дітей, довідки про стан здоров’я, тимчасова відсутність, що підтверджується проїзними квитками, перебування в зоні проведення АТО, скасування нарахування пільг у зв’язку із перевищенням доходу тощо.
Як письмово уточнили у відповіді виконкому Костянтинівської міськради, дані про наявність простроченої понад 2 місяці заборгованості визначають та надають на запит управління соцзахисту підприємства-надавачі комунальних послуг. При цьому враховується наявна заборгованість, що перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340 грн.)
Важливий нюанс. Інформація від організацій-надавачів послуг про суму простроченої понад 2 місяці заборгованості береться до уваги лише у випадку автоматичного призначення субсидії на наступний період, тобто після закінчення попереднього опалювального сезону. При призначенні субсидії вперше чи за новим зверненням та при розрахунку субсидії на опалювальний сезон наявність заборгованості не враховується.
Практично визначають поважність причин виникнення заборгованості та приймають рішення відповідні комісії. За інформацією виконкому Костянтинівської міськради, строк, протягом якого громадянам може призначатися субсидія на новий період при документальному підтвердженні оплати простроченої понад 2 місяці заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку подовжується за рішенням комісії за наявності поважних причин. Такими (серед інших) є затримка виплати пенсії чи заробітної плати, витрати на медичне лікування та пов’язані з забезпеченням життєдіяльності.
Отож, доцільно звертатися до місцевої ради у певних випадках. Так, до виконкому Костянтинівської міськради щодо призначення субсидії за наявності простроченої понад 2 місяці заборгованості за ІІ півріччя 2017-го звернулися 6 осіб. А в І кварталі 2018-го таких звернень не було.
Рішенням міської комісії з питань призначення та надання житлових субсидій, пільг на житлово-комунальні послуги, придбання твердого палива та скрапленого газу у виключних випадках було поновлено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у ІІ півріччі 2017-го 8 особам, у І кварталі 2018-го 38 особам у зв’язку з тим, що заявники знаходились на лікуванні, за межами міста, вирішували питання з погашення заборгованості, від’їжджали за межі міста та не мали можливості своєчасно надати документи для призначення субсидії. Загальна кількість призначених субсидій протягом ІІ половини 2017-го склала 18867, а протягом І кварталу 2018-го 1125.
Що робити: практичні поради
Зараз після після закінчення опалювального періоду у травні підрозділи соцзахисту збиратимуть інформацію про наявну заборгованість отримувачів субсидій понад 2 місяців на суму, перевищує 340 грн. Отож, коли настала тепла весна й незабаром літо, розмір субсидії може виявитися зовсім невеличким, а то і «нульовим». Але боржники мають час, щоб врегулювати проблему боргу.
Які можливі варіанти? Погасити заборгованість та одразу надати до органу соцзахисту оригінали квитанцій пр оплату. Запитайте, чи можуть вони зробити ксерокопії. Якщо з поважних причин не встигнете погасити борг протягом 2 місяців з моменту припинення надання субсидії, то подайте звернення (заяву) на розгляд комісії.
До речі, на підставі ст.18 Закону «Про звернення громадян» визначено права людини при розгляді заяви чи скарги. Так, кожен хто звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, серед іншого має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги. Щоб право на особисту присутність під час засідання комісії, що стосуватиметься питань субсидії, практично втілити у життя, варто у своєму зверненні вказати свій телефон і написати про таке. «Прошу надати можливість бути особисто присутнім на засіданні комісії під час розгляду моєї справи».
Можливо оформити із підприємством — надавачем комунальних послуг договір про про реструктуризацію заборгованості. Але при цьому варто бути готовими до того, що монополісти не особливо звертатимуть увагу на передбачений законодавством 60-місячний строк такого типового договору. Вони, скоріш за все, поставлять потенційного клієнта просто перед фактом: або оплачуй борг у такий-то термін, або не укладатимемо договір.
За наявності особливо спірної ситуації залишається варіант звернення із позовом до суду. Але майте на увазі наступне. Послуги та виконувана робота юристів і адвокатів мають свою ціну. Можете звернутися до найближчих місцевих центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги. Якщо ви належите до певної пільгової категорії або за рівнем маленького доходу маєте право на вторинну правову допомогу (йдеться про складання процесуальних документів та призначення адвоката, який безоплатно представлятиме ваші інтереси в суді), то це стане для вас значною економією. Але не забувайте, що в багатьох випадках доведеться сплатити державі судовий збір.
Нагадаю, що за інформацією Костянтинівської міськради при призначенні субсидії вперше чи за новим зверненням та при розрахунку субсидії на опалювальний сезон наявність заборгованості не враховується. Тому можна спробувати такий крок. Якщо субсидію призначено нещодавно і до кінця 12 місяців з дати її оформлення ще є чимало часу, то можете письмово відмовитися від субсидії. А через деякий час знову подати заяву і необхідні документи для її призначення. Якщо такі дії вважатимуться новим зверненням, то заборгованість у перший місяць призначення не буде проблемою.
Куди можна звернутися письмово?
Нерідко трапляються такі випадки, коли для з’ясування певних нюансів необхідно кудись звернутися для отримання інформації чи відповідних роз’яснень, консультацій. Усно доцільно звернутися до підрозділу соцзахисту населення, який територіально вас обслуговує. А письмово до Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації, виконкому Костянтинівської міськради. За отриманою письмовою інформацією, з липня 2017-го по 14.03.2018 року на розгляд до Департаменту соцзахисту населення (безпосередньо чи за дорученням Донецької облдержадміністрації та інших органів виконавчої влади) надійшло 44 звернення громадян з питаннями щодо особливостей врахування заборгованості при розрахунку субсидії на наступний період. На всі звернення Департаментом надано вичерпні відповіді. Загальна кількість домогосподарств області, які отримують субсидію станом на 01.03.2018 склала 315, 7 тис. В автоматичному режимі, без звернення громадян, розраховано субсидію на опалювальний період 2017/2018 років — 279,1 тис.
Також ви маєте право відвідати будь-який центр безоплатної вторинної правової допомоги, де повинні надати вам усну консультацію. Ще можете туди звернутися письмово. Для цього необхідно чітко сформулювати актуальні для вас запитання і дотриматися вимог до звернення, передбачених у ст.5 Закону «Про звернення громадян».