Сьогодні офіційно працевлаштуватися без трудової книжки переселенцю із зони АТО (внутрішньо переміщеній особі, статус якої документально підтверджується) є цілком можливим. І не тому, що зараз можна почути гасла на зразок «держава у цифрі». Варто знати: паперові трудові книжки нині діють, на електронні їх поки що не замінено. А люди хочуть працювати тут і зараз, це право гарантоване ст.43 Конституції України. Хоча на практиці не всі роботодавці використовують діючі правові норми через певні їх бюрократичні особливості.
Отож, дізнаємося докладніше: як діяти в ситуації, коли людина прибула із зони проведення АТО, має наміри працевлаштуватися, але не має при собі трудової книжки?
Закон «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (ст.7) передбачає забезпечення реалізації прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб на зайнятість. Взята на облік внутрішньо переміщена особа, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує цей статус без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога по безробіттю таким особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством на випадок безробіття. Це найменш приємний варіант, хоча можна спробувати й інший, тобто докласти певні зусилля для отримання документу.
Спробуйте забрати чи відновити трудову книжку
Життя настільки непередбачувана річ, що варто бути готовими до різних несподіваних ситуацій. Наприклад, людина вимушено покинула своє попереднє місце роботи і проживання через військові дії й цілком зрозумілі ризики для життя. Трудова книжка залишилася за попереднім місцем роботи. Як далі діяти?
Варто практично застосовувати п.4.2. «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», яку затверджено Наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту № 58 від 29.07.93 р. (зі змінами), зареєстровано в Мін’юсті 17.08.1993 за № 110. Якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або уповноважений ним орган (тобто роботодавець) в цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки. Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника. Тут варто взяти до уваги деякі практичні нюанси. Попередній роботодавець навряд чи буде робити таке поштове повідомлення. Але оформити своє звільнення (припинення трудових відносин із попереднім роботодавцем) працівнику необхідно для можливості нового працевлаштування. Якщо є якийсь телефонний чи поштовий зв’язок із попереднім роботодавцем, то можна вирішити питання: надіслати заяву про звільнення та вказати прохання надіслати трудову книжку за новою поштовою адресою. Також у цьому випадку можливі інші складнощі: належно не працює пошта, інші проблеми організаційного характеру. Тоді ситуацію можна кваліфікувати як відсутність доступу до трудової книжки.
У даному випадку неможливості продовження роботи за попереднім місцем проживання слід скористатися потрібною правовою нормою ч.4 ст.7 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Внутрішньо переміщена особа, яка не звільнилася з роботи (не припинила інший вид зайнятості), у разі неможливості продовження роботи за попереднім місцем проживання для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви). У разі припинення приймання поштових відправлень на/з території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, така заява подається до відповідного районного, міськрайонного, міського, районного у місті центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи.
Можлива інша ситуація та варіант її практичного вирішення. Законодавством передбачено видачу дублікату трудової книжки замість оригіналу, що загублено, пошкоджено тощо. Відповідно до п. 5.6. «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» (в новій редакції) передбачено наступне. Дублікат трудової книжки також може бути виданий за новим місцем роботи у зв’язку з відсутністю доступу до трудової книжки працівника внаслідок проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник. Дублікат видається на підставі заяви працівника та отриманої ним у письмовому вигляді інформації Антитерористичного центру при Службі безпеки України про проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник, що надається в довільній формі.
Звичайно, для роботодавців (юристів і кадровиків, що забезпечують правильне застосування законодавства) ця правова норма п. 5.6.
Інструкції в новій редакції є певним підґрунтям для дій. Але, враховуючи ієрархію діючого законодавства, те, що пункт Інструкції є підзаконним нормативним актом, який має реалізовувати норму ст. 7 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та ст.43 Конституції України, варто враховувати певні тимчасові перешкоди у працевлаштуванні фахівців. Відповідно до ст.20 Закону «Про звернення громадян» традиційно відповіді на письмові звернення мають надаватися протягом місяця. Основна проблема: доведеться чекати відповіді й необхідних документів деякий або більш тривалий час. А працювати людина налаштована вже завтра, та й роботодавцю потрібні фахівці, щоб одразу виконувати певну роботу. Як тоді діяти? Куди можна письмово звернутися, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою, або вирішуючи питання про працевлаштування до держоргану потрібного фахівця практично виникла проблема із ненаданням чи несвоєчасним наданням відповіді від АТЦ при СБУ?
У будь-якому разі слід не втрачати часу, а оперативно писати звернення (скаргу) на дії (бездіяльність) АТЦ при СБУ. Ось суб’єкти, які наділені повноваженнями розглядати такі звернення: СБУ ― безпосередньо є вищим органом, Офіс Президента України. (Оскільки згідно ст.1 Закону «Про Службу безпеки України» СБУ підпорядковане Президентові України.) Згідно п.1 «Положення про Антитерористичний центр та його координаційні групи при регіональних органах Служби безпеки України» (затверджено Указом Президента України від 14 квітня 1999 року N 379/99) Антитерористичний центр є постійно діючим органом при Службі безпеки України. Тому для початку варто звернутися безпосередньо до керівництва СБУ.
Куди людина може звернутися письмово у разі порушення прав ВПО з боку АТЦ при СБУ чи його посадових осіб?
Доцільно буде звернутися до народного депутата та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. У зверненні слід коротко викласти суть порушень та надати копії підтверджуючих документів. Тоді згідно Інструкції звернення буде взято на контроль безпосередньо в СБУ. А при відмові з боку роботодавця працевлаштувати людину з наявною інформацією від СБУ можна направляти скарги до Держпраці України, ГУ Держпраці в Донецькій області, а також продублювати ці звернення на Урядовий контактний центр (Урядова «гаряча лінія»).
Як отримати дублікат трудової книжки?
Спільним Наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції, Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.93 р. (зі змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за № 110 «Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» (далі Інструкція) передбачено цікаву норму, яка стосується внутрішньо переміщених осіб. Так, у п.5 Інструкції «Дублікат трудової книжки» (серед іншого) є пп. 5.6., на який варто звернути увагу. «Дублікат трудової книжки також може бути виданий за новим місцем роботи у зв’язку з відсутністю доступу до трудової книжки працівника внаслідок надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту України, або проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник. Дублікат видається на підставі заяви працівника та отриманої ним у письмовому вигляді інформації зі штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації про виникнення надзвичайної ситуації або Антитерористичного центру при Службі безпеки України про проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник, що надається в довільній формі. У разі відновлення доступу до трудової книжки записи з дубліката про періоди роботи переносяться до трудової книжки. При цьому на першій сторінці дубліката робиться напис: «Дублікат анульовано», посвідчується печаткою роботодавця за останнім місцем роботи працівника та дублікат повертається його власнику.»
Лист Мінсоцполітики: прості нюанси
Враховуючи те, що багатьох серед наших читачів цікавить не лише діюче законодавство, але й існуюча практика його застосування, автору вдалося одержати лист Мінсоцполітики від 12.01.2015 р. № 103/0/14-15/06 безпосередньо з Міністерства як розпорядника публічної інформації. Отож, коротко процитую. «Антитерористичний центр є постійно діючим органом при Службі безпеки України. Виходячи із практики, яка склалася, при реалізації положень пункту 5.6. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.93 р. (зі змінами) працівником на адресу Служби безпеки України надсилається запит на отримання у письмовому вигляді інформації (у довільній формі) про проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник.»
Додатково, орієнтуючись на зміст ст.5 Закону «Про звернення громадян» та проведений автором моніторинг роботи держорганів, варто звернути увагу та докладно прописати усю інформацію, що стосується вимог до звернення. Так, у зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається. Не забувайте у кінці тексту написати таке: прошу надати відповідь на електронну адресу та поштову адресу. І тоді шанси отримати необхідну інформацію від СБУ значно збільшаться.
Леонід Гапєєв, юрист