ФАКТИ НЕ БАНАЛЬНІ ПРО СУБСИДІЇ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ…

Опубликовано moderator - Jan 11

Ідея надання субсидій в цілому полягає у тому, щоб людина могла розраховувати на допомогу й отримувати її від держави. Позитивною практичною нормою є спрощення подачі документів. Тепер достатньо надати до підрозділу соціального захисту власноруч заповнену заяву і декларацію про доходи. Напружуватися із «арифметикою» доходів теж не потрібно. Достатньо лише правильно зазначити джерела доходу та конкретні назви організацій. Ще підписуєтесь про згоду на обробку ваших персональних даних. Решту робитиме підрозділ соцзахисту, надсилаючи запити та збираючи й перевіряючи потрібну інформацію.

Законодавство і реалії: приклад із власного досвіду

Автор цього журналістського дослідження, детально практично вивчаючи проблемні питання соціально важливої теми, теж вирішив спробувати свої шанси отримати субсидію. Тепер за спрощеною процедурою не варто збирати різні довідки про доходи. Достатньо лише правильно вказати види і джерела доходу та правильно записати у бланку заяви назви організацій та періоди.

З власного досвіду можу розповісти про те, що довелося зробити, аби якось прискорити оформлення субсидії. Ось основні практичні нюанси, які виконав, щоб наблизитися до цієї мети.

У серпні 2017-го під час оформлення субсидії довелося надати платіжні документи за різні житлово-комунальні послуги, щоб підтвердити відсутність заборгованості. Одразу працівниця соцзахисту зробила з них ксерокопії, повернувши оригінали, та додала до справи. На практиці влітку довелося чекати відповіді біля місяця, а не 10 днів, передбачених законодавством. Поштою відповіді не дочекався. Особисто завітавши до підрозділу соцзахисту районної у місті ради, отримав письмове повідомлення про призначення субсидії. Влітку отримав «нульову» субсидію, тобто нуль гривень і копійок. В кінці жовтня, коли розпочався опалювальний період, знову навідався до держустанови за знайомою адресою та отримав письмове повідомлення про призначення субсидії. Її розмір став трошки більший, порівняно із «нульовою». (Тут має практичне значення розмір платежів за централізоване опалення та газопостачання). Вже втретє навідався до управління соцзахисту в кінці листопада, отримав на руки повідомлення від 24.11.17 про призначення субсидії. В документі прочитав, що «призначено житлову субсидію з серпня 2017-го по квітень 2018-го включно, розраховано субсидію на 5 місяців, з листопада 2017 р. по березень 2018 р. включно щомісячно». Тоді переконався, що призначена субсидія є більш помітною та суттєвою. У крайньому правому рядку повідомлення визначено суму обов’язкового платежу в межах норм споживання у гривнях. Ці суми слід сплачувати щомісяця вчасно. Позитивним є те, що один раз надавши документи влітку, потім восени не треба повторно звертатися. Підрозділи соцзахисту роблять перерахунки самостійно, використовуючи надану заявником інформацію про джерела доходів та доступ до відповідних даних.

Висновок зробити можна простий. Якщо держава не контролює ціни на послуги ЖКГ, які досягають «космічних» вершин, то варто звертатися по субсидії. Навіть, якщо доведеться здолати певні перешкоди.

Хочете вірте чи ні, але нещодавно дізнався новину про сусіда. Заможну людину, бізнесмена із двома іномарками. Виявляється, вони з дружиною нещодавно теж подали документи на отримання субсидії. І їм теж призначили субсидію. Хоча й невеличку, за їхніми словами. Але за централізоване опалення та газопостачання сусіди платять дещо менше, завдяки цьому.

Інформація про надання субсидій виконкому Костянтинівської міськради

На запит про публічну інформацію виконком Костянтинівської міськради повідомляє наступне.

1. Протягом 2016 року кількість випадків відмови в задоволенні прохань заявників щодо отримання субсидії у ситуації, коли один із зареєстрованих членів сім’ї фактично не проживав тривалий час за вказаною адресою, a6o тривалий час проживав за межами України i не міг надати інформацію про доходи в Україні через їx відсутність (із зазначенням причини відмови)– 60, у зв’язку із неможливістю визначення права на призначення субсидії з урахуванням фактично мешкаючих осіб.

2. Протягом 2016 року кількість випадків задоволення прохань заявників щодо отримання субсидії (як виняток) на підставі рішення комісії на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, у ситуації, коли один із зареєстрованих членів сім’ї фактично тривалий час проживав за межами України (працював, навчався тощо) й не отримував доходу в Україні – 282

3. Протягом 2016 року випадки звернень до суду заявників на предмет оскарження рішень про відмову в наданні субсидії відсутні.

4. Протягом 2016 року випадки судових позовів до отримувачів субсидій про стягнення коштів за раніше надані субсидії відсутні.

5. Протягом 2016 року відмовлено у наданні субсидії з наступних причин:
— не нараховувалась плата за житлово-комунальні послуги особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла;
— протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснена купівля, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. грн.

6. Протягом 2016 року за рішенням комісії на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов сім’ї призначено субсидію у таких випадках, коли :

— будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень;

— якщо кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають;

— особи, зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), сплачують за житлово-комунальні послуги на розділені особові рахунки;

— у дитячих будинках сімейного типу (з моменту їх створення) та прийомних сім’ях, а також сім’ях (крім багатодітних сімей), у яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування;

— громадяни, що перебувають у складних життєвих обставинах, не змогли своєчасно звернутися за призначенням субсидії;

— особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги;

— непрацездатні особи, які проживають самі, на понаднормову площу житла, у разі виникнення в них інших джерел доходів;

— особи, які проживають у сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах, у розрахунок субсидії може включатися середньомісячний сукупний дохід на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи.

7. Протягом 2016 року за рішенням комісій на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов сім’ї заявникам було призначено субсидії :

1) у 35 випадках, коли будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень;

2) у 41 випадку призначено особам, які не зареєстровані, але фактично проживають у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла;

3) у 282 випадках,коли один із зареєстрованих членів сім’ї фактично тривалий час проживав за межами України (працював, навчався тощо) й не отримував доходу в Україні тощо.

На що слід звернути увагу?

Головне, щоб заявник на отримання субсидії (як виняток) погодився допустити у своє житло соціальних інспекторів для оформлення акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

А ще важливо зазначати в поданих документах точну й правдиву, достовірну інформацію. Тому що на практиці є випадки, коли через подання недостовірної інформації, про що згодом дізнаються органи соцзахисту, вони подають позови до суду з метою стягнення зайвих коштів до бюджету з отримувачів субсидій. Так, у 2016 році управління соцзахисту населення Охтирської міськради Сумської області виявило 58 порушень з боку отримувачів субсидій (подання заявниками недостовірної інформації про доходи або не повідомлення про зміну обставин, що мають значення при призначенні субсидії). У цьому випадку справа не дійшла до суду, адже надміру отримані кошти було повернуто особами до бюджету в добровільному порядку.

Леонид Гапеев, юрист