Третина літа майже промайнула.
Шкільні питання нас не обминули.
Знання батькам потрібні теж.
Часом «фантазії» директорів
не мають меж?...
Стаття 53 Основного Закону гарантує кожному право на освіту. При цьому повна загальна середня освіта є обов’язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток різних форм навчання і не тільки. Отож, з нагоди державного свята Дня Конституції України хочу небайдужих батьків запросити до діалогу. Одразу перепрошую, бо поговоримо про речі не святкові, а буденні й гостро соціальні…
Незабаром першокласники почнуть своє нове шкільне життя. Отож, багатьом із батьків довелося не лише активізувати дітей, щоб пригадати знання та навички, одержані ними під час дошкільного навчання в дитячому садочку. Варто й дорослим громадянам самим підготуватися в інформаційно-правовому розумінні. Адже своєрідні «заліки» й «іспити» створює нам саме життя…
Дехто, можливо, пригадає батьківські збори у дитячому садку? Туди запрошували педагогів із школи, яка обслуговує вашу територію за місцем проживання? Що ви там почули? Про те, які нескладні питання пролунають від педагогів? Відповісти на них не повинно бути проблемою для дітей, які активно й успішно навчалися в дитячому садку. Мова йде про так звану співбесіду перед зарахуванням до 1 класу.
Ви замислилися? Щоби зайве не хвилюватися, пропоную в усьому розібратися.
До 1 класу приймають без конкурсу ?
Багатьох батьків хвилює питання шкільного тестування майбутніх першокласників: що це таке взагалі та як до нього краще підготуватися? Дорослі можуть дуже перейматися першою співбесідою своєї дитини. А раптом через хвилювання вона зробить помилку й надасть неправильну відповідь? За законом першачки не повинні складати жодних вступних випробувань, але адміністрації шкіл чомусь обходять цю заборону, проводячи начебто «співбесіду». Міністерство освіти і науки з цього приводу надіслало департаментам (управлінням) освіти і науки обласних державних адміністрацій, керівникам загальноосвітніх навчальних закладів інструктивно-методичний лист щодо роз’яснення порядку приймання дітей до першого класу загальноосвітніх навчальних закладів. (Додаток до листа МОН від 14.02.2015 № 1/9-71). Про що йдеться?
На підставі статті 18 Закону України «Про загальну середню освіту» зарахування дітей до першого класу початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів державної та комунальної форм власності (у тому числі ліцеїв, гімназій, колегіумів, коледжів, що мають у структурі школу І ступеня) здійснюється на без конкурсу.
Проведення тестувань, вступних випробувань, співбесід, інших заходів, що мають на меті встановлення відповідності рівня підготовки дитини до школи, не допускається. Аналогічні норми містяться в Наказі МОН № 204 від 07.04.2005 року «Про прийом дітей до 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів». Там також визначено, що до 1 класу загальноосвітнього навчального закладу треба зараховувати дітей, як правило, з 6 років.
Співбесіда: яка її мета?
Кожен із батьків думає та обирає. Для одних достатньо оформитися до звичайної загальноосвітньої школи. Тоді Закон цілком на вашому боці. Відмовити вам не мають права. Звернення (у разі виникнення проблем) мають розглянути й вирішити на вашу користь. Трошки інша річ, якщо обираєте ліцей, гімназію. Тобто спеціалізовану школу. Доведеться дитині пройти співбесіду, іншими словами конкурсне випробування. Можливо, для підготовлених розвинених діточок приблизно півтори години «відпрацювати» й справити позитивне враження, набравши високу кількість балів (таку процедуру пройшов із своєю дитиною) не так вже й складно. Хоча це теж серйозна робота і для дітей, і для дорослих. Тут є свої нюанси.
Відповідно до Інструкції про порядок конкурсного приймання дітей (учнів, вихованців) до гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів), затвердженої наказом МОН України від 19.06.2003 № 389, на конкурсній основі (співбесіда) організовується прийом до першого класу виключно у спеціалізованих школах (школах-інтернатах). Під час проведення співбесіди забороняється перевірка знань з математики, вмінь з читання і письма та іноземної мови. Співбесіда може мати на меті винятково пересвідчення достатності рівня загального розвитку дитини, її функціональної готовності до систематичного навчання та здатності до вивчення дисциплін відповідно до спеціалізації закладу. Не допускається перевірка знань та умінь дитини понад обсяги державних вимог навчально-виховних програм дошкільного навчального закладу. Не можна перевіряти вміння читати, писати, рахувати тощо, оскільки формування цих навичок відбувається у процесі навчання дитини у початкових класах за чинними навчальними програмами для 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Приймання дитини має проводитись вчителем початкових класів та психологом у формі доброзичливої співбесіди, що триває не більше 30 хвилин, у присутності батьків або осіб, які їх замінюють. Результати співбесіди оголошуються не пізніше 5 днів після її проведення. Дітей зараховують до навчального закладу за наказом директора до початку навчального року.
Мушу відверто сказати, що у моїй ситуації вступу дитини до гімназії те, що законодавством не передбачено робити, педагоги за вказівкою директора провели аж залюбки… Це стосувалося не тільки моєї дитини, але й інших. Мали місце й інші порушення. Хоча мене заспокоїли. Мовляв, заступник директора вам повідомила, що ваша дитина поступила, заяву від вас прийняли. Отож, списки будуть в кінці серпня. Не хвилюйтеся…
Кому не можна відмовити у зарахуванні?
Приймання до загальноосвітніх класів гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів) державної та комунальної форми власності ранніх ступенів навчання, що можуть входити до складу цих навчальних закладів, відбувається без конкурсу. Ось що треба пам’ятати батькам першокласників. Дітям, які вступають до школи І – ІІІ ступенів, що обслуговує мікрорайон, де проживає дитина, не може бути відмовлено у зарахуванні. У випадках, коли кількість заяв щодо вступу дитини до першого класу загальноосвітнього навчального закладу не за місцем проживання перевищує кількість вільних місць, перевага надається тим, чия заява була зареєстрована раніше. Інформація про закріплення (чи відсутність закріплення) за певним загальноосвітнім навчальним закладом мікрорайону (певної території обслуговування) обов’язково має розміщуватись на сайтах школи та інформаційному стенді для батьків майбутніх першокласників.
Для прийому до першого класу батьки або особи, які їх замінюють, надають такі документи: заяву на ім’я директора школи; копію свідоцтва про народження дитини; медичну картку встановленого зразка. Інших документів для зарахування дитини до 1 класу не передбачено.
Часом «фантазії» директорів не мають меж? (або куди краще звернутися)...
Провівши власне дослідження на цю тему, дізнався чимало цікавого з різних куточків України. Наприклад, у столиці за втручанням органів управління освітою в різних районах Києва звернення батьків дали свої позитивні результати. Навіть державні службовці від освіти змогли вплинути на директорів спеціалізованих шкіл, куди діти не пройшли за конкурсом. І їх було зараховано, як виняток. Інший приклад з Київської області. Протягом 2016 — 2017 років надійшло 2 звернення від батьків дітей, які не пройшли конкурсні випробування, до управління освіти і науки Білоцерківської міськради. У березні 2016-го — стосовно Білоцерківської спецшколи № 9 з поглибленим вивченням іноземних мов. За рекомендацією управління дитину прийняли до 1 класу школи за місцем проживання. У березні 2017-го — стосовно спецшколи № 1 з поглибленим вивченням слов’янських мов. Як виняток, враховуючи близькість проживання, дитина зарахована до 1 класу саме цього закладу.
Були й зафіксовані по Україні випадки проведення конкурсних випробувань під час вступу до 1 класу у звичайнісіньких школах, що чітко заборонено.
І на завершення. Про найцікавіші «фантазії» директорів (простіше кажучи, різноманітні порушення законів) можна дізнатися із офіційної письмової відповіді Державної інспекції навчальних закладів.
Щоб не псувати вам святковий настрій, можна порадити одне. У разі виникнення запитань, залежно від ситуації варто усно або письмово звертатися до департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації, управління освіти Костянтинівської міськради. Там можна уточнити, які саме навчальні заклади закріплені за вашим місцем проживання й не тільки.
А якщо виникнуть дуже серйозні проблеми, які не вдалося вирішити на регіональному рівні, докладно пишіть про це до Держінспекції (м. Київ). Навіть попри мораторій, там отримають погодження для проведення перевірки, тоді точно ретельно усе перевірятимуть…