Нерідко у ЗМІ можна знайти оголошення про вакансії у державній службі. Чимало людей різного віку пробують свої сили у конкурсних змаганнях. З часу введення в дію нового Закону «Про державну службу» після травня 2016-го випробувань не зменшилося. Окрім декларацій, спецперевірок, антикорупційних обмежень тепер слід довести свої знання з української. Постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 301 затверджено «Порядок атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою». Якими є особливості оцінки знань державної мови майбутніми держслужбовцями? Про це й поговоримо докладніше.
Атестація — це оцінювання рівня вільного володіння державною мовою особами, які претендують на зайняття посади державної служби, відповідно до вимог щодо рівня мовної та комунікативної компетентностей. Потенційний державний службовець — це учасник атестації, тобто особа, яка претендує на зайняття посади державної служби та зареєструвалася для проходження атестації в установленому порядку.
Вищий навчальний заклад, який відповідно до ліцензії здійснює підготовку здобувачів вищої освіти в галузі знань “Публічне управління та адміністрування” в цьому Порядку іменується уповноваженим навчальним закладом. Період, протягом якого атестаційна комісія уповноваженого вищого навчального закладу визначає рівень вільного володіння державною мовою учасників атестації, є атестаційною сесією. Атестація проводиться з метою визначення рівня вільного володіння державною мовою осіб, які претендують на зайняття посади державної служби.
Кожен претендент на зайняття посади в системі державної служби може пошукати необхідну інформацію про уповноважені вищі навчальні заклади, яка оприлюднюється на їх офіційних веб-сайтах, а також на офіційних веб-сайтах Нацдержслужби та МОН.
Права та обов’язки учасників атестації
Серед прав учасників п.16 Порядку визначено право на доступ до інформації про строки та порядок проведення атестації; про час і місце її проведення; про порядок визначення, спосіб та час оголошення результатів атестації. Не менш важливим є право учасників атестації на ввічливе та неупереджене ставлення до себе з боку осіб, відповідальних за організацію та проведення цього процесу. Також цікаво звернути увагу потенційних учасників на право ознайомлення із своєю роботою, виконаною у письмовій формі під час проходження атестації. При цьому кожен бажаючий може отримати після оголошення результатів атестації у письмовій формі засвідчену копію своєї роботи.
Іншою нормою визначено організаційно-практичні аспекти, які є зобов’язаннями учасників. Так, кожен учасник (серед іншого) зобов’язаний: ознайомитися з порядком проведення атестації, дотримуватися його; своєчасно прибути до визначеного місця проведення атестації з документом, що посвідчує його особу та підтверджує громадянство України. А вже після закінчення часу, відведеного для виконання завдань у письмовій формі, має повернути матеріали атестації. Також необхідно виконувати та оформляти завдання у письмовій формі згідно з вимогами, зазначеними в зошиті із цими завданнями.
Цікаві заборони та обмеження
Наступні зобов’язання учасників комусь можуть нагадати молоді студентські роки. Хоча введені заборони носять цілком практичний характер, прописані не з підручників, а взяті із реального життя… Наприклад, учаснику атестації забороняється мати при собі або на робочому місці, визначеному атестаційною комісією, протягом часу, відведеного для виконання завдань у письмовій та усній формі, засоби зв’язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, а також окремі елементи, які можуть бути складовими частинами відповідних технічних засобів чи пристроїв, друковані або рукописні матеріали, інші засоби, предмети, прилади, що не передбачені цим Порядком. Виключенням із цього правила є випадки, коли використання додаткових електронних приладів становить розумне пристосування для особи, яка має інвалідність.
У разі порушення цих вимог учасник атестації відсторонюється від подальшого її проходження, про що складається відповідний акт, який підписується присутніми членами атестаційної комісії.
Якщо учасник атестації працює або навчається у вищому навчальному закладі, яким утворена атестаційна комісія, він проходить атестацію в іншому ВНЗ.
Ще одне нововведення. У приміщенні під час проведення атестації можуть бути присутні її учасники, голова, члени і секретар атестаційної комісії та представники громадських об’єднань. (Громадським активістам слід звернутися з письмовою заявою до ректора ВНЗ не менш як за 5 календарних днів до початку проведення атестації.)
Які з сучасних новацій запроваджені для потенційних її учасників? Який документ видається після проходження цієї процедури? Чи передбачені для когось можливості не брати участі в атестації на знання державної мови? Відповіді на ці питання пошукаємо в іншій темі.
Леонид Гапеев, юрист