В суботу, 20 лютого 2021 року, довелось побувати в Краматорську в ПКіТ “НКМЗ” на чудовій виставі Донецького академічного обласного драматичного театру “MAIDAN INFERNO”, присвяченої вшануванню пам'яті Героїв Небесної Сотні. Глядачі були у захваті від роботи театрального колективу, від п'єси Неди Нежданової, спасибі їм.
Спасибі треба сказати також тим, хто зробив можливим групі костянтинівських українських активістів безкоштовно побачити талановиту театральну виставу мариупільських (вимушених переселенців з Донецька) митців. За автобус дякуємо нашому міському мерові Олегу А. Азарову, а за квитки Обласній Держадміністрації.
Талановито зроблена вистава вже закінчилася, коли до краматорського палацу культури НКМЗ підкотила козирна машина, яка не те, щоб привернула загальну увагу, але вона того була варта. Це була Tesla Model S Plaid Mode. Цей автомобіль зможе розігнатися з нуля до майже сотні кілометрів на годину менше ніж за дві секунди і проїхати 402 метри за дев'ять секунд. Модель S Plaid, вартістю близько 140 000 доларів, розвиває максимальну швидкість 321 км/год і зможе проїхати понад 800 кілометрів при повній зарядці.
Я би звернув увагу не стільки на те, що в 2020 році електромобілів Маска було продано по всьому світу 500.000 штук, а на те, що цей автомобіль наче створений для освоєння Марсу. В марсіанській атмосфері майже нема кисню, але для електромобіля Tesla цього і не треба.
Дещо змінити в конструкції електромобіля — салон оснастити запасами кисню, змінити ходову частину на таку, що матиме підвищену всюдихідність і підвищену надійність, оснастити авто засобами зв'язку та астронавігації, і ми отримуємо комфортний марсохід для освоєння нової для людства планети.
Але щоб побувати у космосі переробок для ще однієї автомоделі Маска Tesla Roadster і не знадобилося робити.
Компанія Space X 6 лютого 2018 року о 20:45 із КЦ ім. Кеннеді провела успішний запуск надважкої ракети-носія Falcon Heavy зі стартового майданчика на мисі Канаверал у Флориді.
Ракета стартувала о 23:40 за московським часом. Запуск довелося перенести через сильний вітер. Ракета-носій відправила в космос особистий автомобіль глави Space X Ілона Маска, червоний кабріолет Tesla Roadster.
За кермо автомобіля посадили манекен в скафандрі, на приладовій панелі машини написали "Do not Panic" (улюблена фраза головного героя книги “Автостопом по галактиці”), а з динаміків, якщо вірити Маску, грала пісня Девіда Боуї "Space Oddity".
Коли ракета долетіла до космосу, і глядачі прямої трансляції польоту SpaceX отримали приголомшливий вид на Землю, що віддалялася в той час, як Родстер рухався у напрямку до Марса. "Це виглядає так смішно і неможливо", — сказав Маск журналістам на прес-конференції після запуску.
Пряма трансляція стала приголомшливою рекламою для Маска. Людство отримало повідомлення голосно та чітко: Ілон Маск думає більше, ніж будь-який інший американець у бізнесі.
Влітку 2018 у Tesla були значні затримки виробництва під час представлення нових автомобілів, в російській пресі можна було прочитати прогнози про комерційний крах автопрому Маска, але в 2021 складний період для компанії Tesla вже закінчився. Майбутнє електричних самокерованих автомобілів, які Маск планує випускати, виглядає в оптимістичній перспективі. Космічне рекламне шоу стало великим маркетинговим успіхом для Маска, чий інстинкт демонстрації не має собі рівних серед керівників світового автопрому.
У біографії Ілона Маска є сторінка, яка пов'язана з Україною.
На початку 2000 років власника SpaceX і його колег прийняли в Росії всерйоз, явно на рівні проведення спецоперації. Росіяни назвали явно завищену ціну на ракети «Дніпро» (ці ракети випускалися на українському Південмаші, завод входив в російсько-українське ЗАТ «Космотрас»). Співробітництво з Росією привело до ще однієї “гробової плити” на українську космічну галузь, яку організували російські пройдисвіти.
Ілон Маск приїжджав до Росії купувати українського виробництва ракети «Дніпро». У чому Маску було так відмовлено, що з тих пір він в Росію взагалі ані ногою. Маск шукав можливість вивести на орбіту Землі тисячі (!) супутників. Для України це був унікальний шанс для стабільного іноваційного розвитку космічної галузі. Для путінської Росії це був унікальний шанс нагадити в карман бендерівському сусідові, а на додаток підгадити і американцям.
Керівник російської космічної програми Рогозін потім заявив на камеру: “Хай тепер на батуті в космос плигають”. Втрати Росії та її союзників від такого хазяйнування чекістів лічити і перелічувати.
Росіяни вибрали не шлях взаємовигідного співробітництва в космосі. Росія пішла шляхом реваншизму та нових гібрідних військових конфліктів.
“А Маск міг би бути наш” — кусають лікті російські чекісти. “Путін не продумав багатоходовочку”. У співпраці зі SpaceX доставка вантажів на орбіту українськими ракетами «Дніпро» могла б стати ще дешевше, і глобальний ринок комерційних запусків залишився б за партнерством Росія (Україна) — Маск (США). Правда, як склалася б доля такого партнерства в умовах російського реваншизму, загострення зовнішньополітичної обстановки, антиукраїнської політики Росії і, як відповідь на гібридну агресію, економічних санкцій проти Росії, ніхто не скаже. Що сталося б з виробництвом «Дніпрів» на українському Південмаші — питання. На початку 2000-х, в умовах глобальної кооперації можна було в принципі планувати участь в самій SpaceX як Росії, так і України. Тому що на той момент Росія єдина володіла компетенціями щодо ефективного та керованого розміщення багатосупутникових орбітальних угруповань. Росіяни стверджують, що їх ГЛОНАСС в цьому сенсі сильно ефективніше GPS. Саме за кількістю супутників, щодо їх ефективного розташування, щодо коригування орбіт і так далі. Тобто якби Маск співпрацював з Росією, то за рахунок системної корекції орбіт йому б треба було в п'ять разів менше супутників, це в п'ять разів вигідніше. Відповідно, учасники проекту росіяни та українці мали б таку кооперацію.
Але імперська маячня в дурних головах російських можновладців... Пітерська підворотня править. Рівень державницького мислення: “Хай американці в космос на батуті скачуть”.
Маск після спілкування з росіянами почав робити свої власні ракети. І зробив їх швидко, якісно і дешево. Дійсно багато хто сприймає SpaceX як компанію ракетобудівельну. Насправді це завжди була компанія, яка займається мирним освоєнням космічного простору. І спочатку первинний бізнес-план SpaceX взагалі не мав на увазі використання ніяких власних ракет, а тільки використання російських ракет, на той момент самих дешевих за ціною доставки вантажу на орбіту, щоб вивести свої тисячі супутників.
Вже в зворотньому польоті в Америку у Маска народилася ідея будувати ракети самостійно. Багато опитані експерти відзначають, що по-справжньому інноваційних інженерних рішень в ракетах Falcon, створених Маском, практично немає, але є проривна комерційна ідея: зробити дорогі деталі ракети многоразовими. У чому база успішності SpaceX? У тому, що увесь світ — і Росія, і Радянський Союз, і США, і всі дуже багато часу і ресурсів інвестували в рідинні ракетні двигуни. Причому саме в надійність рідинних ракетних двигунів. А чим вимірюється надійність? Вона міряється ресурсом. Тобто вони збільшували, все збільшували ресурс. Якщо ресурс буде годину або дві години, то вже 10 хвилин двигун точно пропрацює. Знань, як його конструювати, дуже багато ... Це вже вийшло з патентів, розкрилося повністю, цього в університетах вчать. Геніальність Маска в тому, що він цей ресурс, цю інвестицію, яка вже лежить у загальнодоступному доступі зміг комерціалізувати. Маск, безумовно, геній інновації.
Якщо брати ракети-носії, ми бачимо, що росіяни програли ринок комерційних запусків Ілону Маску. Інша справа, що там ще і державний тиск з боку американського уряду на замовників, не обов'язково в технічному плані програш. Маск приватний підприємець, але я не буду вражений, якщо дізнаюсь, що за спиною Маска стоїть потужна американська держава. Американська державність має виклик з боку надпотужного Китаю, поруч з яким стоїть подляча пітерська підворотня. Росіянам не треба ображатися, але такої падлючої влади, як у них, ще треба пошукати. Росіяни хай практично і пішли з ринку космічних перевезень, але від них треба чекати падлючих передач своїх технологій Китаю. Як би там не було, інновації та космічні прориви Ілона Маска поки лежать швидше в комерційній та маркетингової, ніж в інженерній площині, вважають експерти космічного ринку. Він взяв і сказав — а що потрібно зробити, щоб цей ресурс використовувати багато разів? Тобто зробити багаторазовий ракетний двигун. І добив це декількома технологіями; конкретно, технологіями вертикальної посадки, яка теж всім була відома. Він просто в неї інвестував трошки, отримавши безкоштовно весь той науково-технічний досвід, який був пов'язаний з ресурсом двигуна. Виходить, що, зумівши посадити його, він зберіг, чи не викинув його, і можна летіти ще раз. Втім, не всі експерти згодні, що справжніх інновацій компанії Маска не створили.
Ілон Маск, це фігура, яка через технології змінює навколишню середу. Проекти чистої енергетики, просування в космос, глобального доступу в інтернет обіцяють змінити якість життя і роблять з Маска не тільки технологічного, а й соціального інноватора. Віра в прогрес, модерн, багатозадачність і багатопрофільність Маска потрапляють в архетип людини епохи Відродження. Бажання пов'язати з проектами SpaceX і свою особисту долю — наприклад, померти на Марсі — переконують в щирості, викликають симпатію. У Маска зовсім не комерція стоїть на першому місці. Маск мріє винайти на Марсі нову соціальну форму організації людського суспільства.
Окремо варто відзначити більш лояльне ставлення всіх сегментів українського суспільства до невдач Ілона Маска, ніж до невдач російських корпорацій з венчурним характером діяльності, наприклад, Роскосмоса. Невдачі SpaceX викликають жарти, сарказм, але в цілому віра в інженера-інноватора і інтерес до його проектів не падають, будь-які провали добре вбудовуються в образ героя блокбастера, який йде до своєї мети не дивлячись на труднощі. Його проекти — виключно приватний бізнес, взагалі не пов'язаний з підтримкою бюджету. Відсутність особистого інтересу до його діяльності дозволяє росіянам сприймати долю американського інженера як художній твір з цікавими поворотами сюжету.
Образ Ілона Маска добре сприймають і ті, хто народився в СРСР в період великих досягнень, проривів, які були самоціллю, без підрахунків витрат і потенційних прибутків. Зараз це активне покоління, еліти, від них є запит на такі цивілізаційні прориви, і Маск потрапляє в цей запит. У нього є ідеологія великої імперії — він дивиться в майбутнє, він не рахує ресурси і витрати. Його компанія збиткова, але він просто йде до мети, яка спрямована на порятунок всього людства.
Маск уособлення космічної утопії, надія на справедливість, можливості покинути Землю, де багато чого не влаштовує, «плану Б». У цьому руслі на підсвідомому рівні американський інженер може ототожнюватися з ще одним можливим вектором еміграції: якщо не за кордон, тоді в космос. Крім іншого, такий вихід для багатьох може знімати етичну проблему, оскільки не пов'язаний зі «зрадою Батьківщині». У деяких інтерпретаціях програма Маска набуває характеру глобального ризик-менеджменту.
Ілон Маск вважається яскравим представником приватного космічного бізнесу, SpaceX -перша приватна компанія на ринку виробництва та комерційних запусків ракет. Перш за все, з фігурою Маска асоціюється нова ера «приватизації» космічної діяльності, яка отримала назву NewSpace, або Space 2.0. Він ніби першим зламав систему, до нього космонавтика була полем конкуренції держав, а не приватних компаній.
Ілон Маск й інші адвокати руху NewSpace часто говорять про те, що вони взагалі займаються не стільки комерцією, скільки їх хвилює дуже велика мета, що називається: «Стратегія виходу», або «План Б». Тобто відомо, що в глобальній часовій перспективі Земля припинить своє існування, стане непридатною для життя. Тому людство, як, можливо, єдиний розумний гравець, має придумати щось таке технічне, щоб вийти спочатку за межі Землі. Сама ідея колонізації Марса, астероїдів, Місяця — вона якраз пов'язана з цією exit strategy стратегією виходу. І тут знову мова йде про все людство.
Ілон Маск ввів в суспільну свідомість зовсім інші «фрейми сприйняття космосу». По-перше, NewSpace і все, що пов'язано з діяльністю глобальних корпорацій. Ілон Маск не є представником США в масовому сприйнятті, він є представником світового капіталізму. Особливо в Америці він сприймається як чужинець, тому що це світовий, а не американський глобальний капіталізм.
Глобальний капіталізм освоює глобальний простір — теж дуже зрозуміла штука. Поява комерційної космонавтики багато в чому пов'язане саме з цим. В Америці приватна людина відчуває жахливий страх перед роботом, який бере людину на роботу або буде приймати його на низькооплачувану роботу, тому що всю іншу роботу він робить вже сам. Страхи капіталізму продовжені в космічні простори.
І.Бредіхін