Примара комунізму блукає по Марсу

Опубликовано admin - Jan 07

В ночах новорічних та різдвяних свят кількість примарних істот збільшується понаднормово.

Десь в 1848 році Маркс, розпиваючи з другом Енгельсом пляшку Мозельського, побачив Привид Комунізму. Марксова примара комунізму блукала теренами Європи ще довго, але потім почала вбачатися переважно на безкраїх просторах Росії. Так, вже у ХХ сторіччі, в 1917 році, Зінов'єв, один з найближчих до Леніна російських комуністичних теоретиків написав: “Прийшла війна, і все те, що смутно клубилося в опортунізмі, прийняло певні «бойові» обриси; вийшла назовні вся буржуазна муть, яка таїлася під маскою соціалізму, потенційна буржуазна енергія перетворилася в реальну - таємне стало явним”.

У 1958 році Микиті Хрущову “під маскою соціалізму” привидівся “історичний рух багатомільйонних мас радянського народу до комунізму”. Цей “історичний рух до комунізму” відображала тогочасна преса, книги. “Буржуазна муть” ще не виривалась назовні в радянському мистецтві. Саме в ті роки народжувалася яскрава, внутрішньо логічна й органічна комуністична мозаїка братів Стругацьких — світ «Полудня ХХІІ століття» - рання творчість славетних радянських фантастів. Саме в ті ж часи, в 1956 році режисер Ельдар Рязанов знімає свій перший новорічний фільм “Карнавальну ніч”. Фільм на довгі роки визначає стиль святкування Нового року в Радянському Союзі. В 1962 році з'явилася телевізійна передача ”Блакитний вогник” в якій новорічний концерт переплітався із зустрічами з передовиками виробництва, космонавтами, діячами культури, що за своїм характером наслідувала новорічний бал у фільмі «Карнавальна ніч».

Так це було, чи ні, але у всенародно любимому новорічному фільмі 1976 року режисера Ельдара Рязанова “Іронія долі, або з легким паром” ніякого “історичного руху багатомільйонних мас до комунізму” ми вже не бачили.

Саме в ті часи, точніше в 1980, обіцяний Хрущовим комунізм мав і настати. Але в СРСР замість рапорту про побудову комунізму провели московську Олімпіаду.

В 1980 році в Москву я не сильно і хотів потрапити, а опинився в Ялті. Кримсько-українській радянській Ялті, яку я полюбив на все життя. Місцевий портвейн був смачний і дешевий. Фінські лікери були надзвичайно смачними, ціну вже не пам'ятаю. Югославська “Мараска” (черрі-бренді) за 12,50. Шотландське віскі “Лонг Джон” за 14,00 та французські коньяки за 25,00 і за 42.00... Фінське вершкове масло. Фінське банкове пиво за 0,90 за банку 0.33. Чеське пиво на розлив з великих, з Чехії привезених алюмінієвих бочок... Вперше прочитаний Аксьонов “Затоварена бочкотара” і з раннього “Пора, мій друг, пора”. Вперше прочитані брати Стругацькі. Пляшка “Старого Криму” випита на вершині якоїсь гори. Місцева дівчина, яка мріє зустріти старенького московського полкана, викладача Вишу з зарплатнею в 600 рублів. І жити в Москві... Можливо, що твої мрії, мала, і виповнилися.

А в 1979 році, саме перед новим роком, в Афганістан ввійшла радянська армія. В 1980 році американці, імперіалісти, ясен місяць, вводять санкції проти СРСР. Як там писав ленінський колега в 1917? “Прийшла війна, і все те, що смутно клубилося..., прийняло певні «бойові» обриси; вийшла назовні вся буржуазна муть, яка таїлася під маскою соціалізму, потенційна буржуазна енергія перетворилася в реальну - таємне стало явним”.

Остаточно оце таємне бур­жуазне стало явним, згодом пострадянським, в 1991 році. Комуністичний експеримент в СРСР виявився невдалим. Затоварився гнилою бочкотарою.

Але світова історія таки не скінчилася.

На просторах всесвітньої сеті серед американської молоді гуляє такий собі популярний мем:

— Ти що читаєш? - запитує мандрівник у часі.

— Про Радянський Союз.

— Про перший або про другий?

Не смійтеся, але з настанням ери коронавірусу, людство впритул наблизилося до ери комунізму. Як і передбачали марксистські класики, Маркс та Енгельс, прорив у царство свободи станеться там, де розвиток капіталізму досяг найвищого рівня. В США. В СРСР, на жаль, розвиток суспільства пішов у зворотньому напрямку. Тому ми і маємо щось поганеньке, одночасно комічне, і жахливеньке. Погляньте на сучасних лідерів Росії та України.

Соціалістичні настрої посилилися в США на тлі антирасистських протестів і падіння економіки через епідемію коронавірусу. Серед молоді США з'являється все більше шанувальників соціалізму, комунізму, навіть СРСР.

Діти мільйонерів беруть участь в погромах на протестах в США і цитують Сталіна, в молодіжному середовищі дедалі гучніше лунають заклики до соціалістичної революції в головній капіталістичній країні світу.

Влітку в Філадельфії пройшла 100-тисячна акція, організована партією "За соціалізм і свободу", яку англійська версія Вікіпедії називає "комуністичною". Інші спостерігачі визначають її як радикальну лівосоціалістичну організацію.

На мітингу з запальною промовою виступив один з лідерів лівого руху в США 34-річний темношкірий Юджин Пуррієр.

"Вірю в товаришів з Гаїті, які в 1791 році повстали проти рабовласників. Вони спалили все дощенту, але в підсумку стали вільними. Тому ми повинні запитати себе, чи будемо ми продовжувати діяти аби боротися за свою свободу", - полум'яно виступав Пуррієр.

І кілька разів вигукнув у натовп питання: "Ми будемо боротися?" І кілька разів народ скандував: "Так!".

"Нехай вони кепкують над нами, нехай вони кричать:" Знайди роботу ", нехай вони говорять, що хочуть. Ми - нестримна сила, яка поставить цю капіталістичну систему на коліна, яка поставить людей вище прибутку, яка буде битися за соціалізм в цій країні . Я буду битися за вас, і ми будемо битися разом, поки ми всі не станемо вільними. Влада - народу! " - продовжував Пуррієр.

У своїх публікаціях в інтернеті Юджин Пуррієр прямо закликає до соціальної революції.

На думку експертів, є кілька причин захоплення соціалістичними ідеями серед молоді в США.

Одна з них - зростаюча роль корпорацій і розшарування суспільства, викликане майновою нерівністю.

До речі, за даними журналу Nation, кількість членів організації Демократичні соціалісти Америки підскочила з 7 тис. осіб в 2016 році до більш ніж 55 тисяч на 2020 рік. Десятки соціал-демократів зараз працюють на виборних посадах - від Сенату і Палати представників Конгресу США до законодавчих зборів штатів, муніципальних органів влади і шкільних рад по всій країні.

"Для молодих американців пробитися в житті стає все важче, освіта дорога, вони йдуть підробляти в закусочні нібито на час і залишаються там надовго, покинувши навчання. Вони живуть гірше, ніж батьки в їхньому віці. Знайти пристойну роботу навіть після закінчення вузу все складніше. Борги за коледж виплачують приблизно 44 млн американців і стільки ж жителів Сполучених Штатів не мають медичної страховки. Тож не дивно, що в США стає все популярнішим соціалізм». Хоча це можливо лише при радикальному сценарії - революція, війна.

В наш час половина всіх американців не задоволена існуючою соціально-політичною системою і виступає за перебудову США в соціал-демократичному ключі.

Цифри говорять самі за себе - майже половина молоді симпатизують лівим.

44% молодих американців, так званих "мілленіалов", згідно з опитуванням, вважали за краще б жити в соціалістичній країні. 42% проголосували за капіталізм, а от 7% вибрали комунізм. При цьому 32% молодих американців подобається Маркс і 23% - Ленін.

Схожі цифри показує опитування, проведене дослідницькою службою Harris Poll. Згідно з результатами, які опублікував портал Axios, в США серед мілленіалов і представників покоління Z (люди, що народилися в 1995 році і пізніше) майже половина - 49,6% - хотіли б жити в соціалістичній державі (в цілому по країні про таке бажання заявили 37,2% опитаних).

Чого хочуть вибороти молоді американці лівосоціалістичних переконань? Перш за все - рівні можливості для всіх, незалежно від класу і доходів, насамперед, верховенство права, доступ до якісної медицини. Надважливість цього стала ясною для всіх саме через коронавірусну епідемію. Америка - давно вже не оплот демократії, владу захопили олігархи і корупціонери, і в Демократичній, і в Республіканській партії.

Чи не нагадує сучасна Америка здеградовану після комуністичного експерименту Україну? Але прірва України страшніша. У нас править бал злий комік з олігархічного ескорту. А за ним клубляться злі сили мокшанського походження.

В США завдяки соціалістичним ідеям великою популярністю, особливо серед молоді, користувався в 2020 році сенатор Берні Сандерс, який програв на праймерізі демократів Джо Байдену.

Сандерс, наприклад, обіцяв списати молодим американцям борги за навчання і зробити вищу освіту безкоштовною, зробити доступнішою систему охорони здоров'я.

Багато його ідей запозичив у своїй передвиборчій програмі Байден. Ну, що ж, подивимось в 2021, як буде виконувати свої обіцянки новий президент США.

А от засновник і глава SpaceX Ілон Маск твердо переконаний, що нога людини вперше ступить на поверхню Марсу протягом найближчих шести років. Таку заяву він зробив на церемонії вручення премії Axel Springer, яку присуджує однойменний медіаконцерн авторам інноваційних ідей, що впливають на розвиток людства. Церемонія нагородження Axel Springer Award відбулася 1 грудня 2020 року в штаб-квартирі компанії в Берліні. Щорічна почесна премія Axel Springer Award не має грошового еквівалента і вручається в п'ятий раз. Згідно з концепцією, вона повинна відзначати видатних особистостей, які "надзвичайно інноваційні, створюють і змінюють ринки, формують культуру і беруть на себе соціальну відповідальність". Раніше її отримували засновник Facebook Марк Цукерберг, британський фізик Тім Бернерс-Лі, який заклав основи інтернету, творець Amazon Джефф Безос і економіст із США Шошанна Зубофф. 24 листопада 2020 року стало відомо, що Маск обігнав Білла Гейтса і став другим в списку найбагатших людей в світі - після Джеффа Безоса. Зростання курсу акцій Tesla на 6,5% справило до того, що стан Маска за один день збільшилася на 7,2 млрд - до 127,9 млрд доларів. З початку року доходи підприємця зросли на 100,3 млрд доларів. Біржова вартість концерну Tesla становить майже 500 млрд доларів.

Про плани колонізувати Марс засновник і глава SpaceX Ілон Маск говорив ще 2011 році, заявляючи, що це відбудеться протягом наступних 10-20 років.

Прямо зараз, як відомо, SpaceX неймовірними темпами розробляє пілотований корабель нового покоління Starship (і важку ракету-носій Super Heavy до нього) для колонізації Місяця і Марса. За останній рік компанія Ілона Маска досягла чималих успіхів в цьому амбітному проекті.

Маск сподівається бути готовим до першого польоту на Марс вже у 2022 року. Спочатку буде здійснено дві вантажні місії з метою «підтвердження наявності достатньої кількості водних ресурсів та виявлення небезпек». На Марс відправлять велику кількість сонячних панелей, гірничовидобувне обладнання, марсоходи, прилади для підтримки життєдіяльності, їжу.

Потім він розраховує відправити ще чотири місії через один синоптичний періол у 2024 році: два пасажирських Starship плюс два вантажних, що доставлять додаткове обладнання та запаси з метою побудови сонячної електростанції, посадкових майданчиків, оранжерей та заводу для виробництва палива in situ.

Першим тимчасовим житлом для 20—50 відчайдухів, які наважаться полетіти на Марс, стануть космічні кораблі Starship, позаяк вони матимуть системи підтримки життєдіяльності. Перші 5 кораблів, ймовірно, залишаться там назавжди, а для отримання електрики, необхідної для виробництва палива для повернення на Землю одного Starship, доведеться розмістити сонячні панелі на ділянці розміром 6—10 футбольних полів.

Маск вважає, що для створення першого життєздатного марсіанського містечка знадобиться принаймні 1000 Starship та 20 років. А головним здобутком було б до 2050 року перевезти на Марс 1 млн людей. Для тих, хто бажає відправитися у таку подорож, але не має для цього коштів, SpaceX пропонуватиме влаштуватися до неї на роботу та поступово віддавати борг.

У жовтні 2020 року користувачі супутникового інтернету Starlink, надавачем якого є SpaceX, оприлюднили деякі умови користувацького договору, наступний пункт якого привертає до себе увагу:

«Що стосується послуг, що надаватимуться на Марсі або на «Starship», чи іншому космічному кораблі марсіанських колоністів, сторони контракту визнають Марс вільною планетою, і жоден уряд, який знаходиться на Землі, не матиме повноважень та суверенітету над марсіанською діяльністю. Відповідно, суперечки вирішуватимуться на основі принципів самоуправління, які встановлюватимуться добросовісно під час заселення Марса»

У березні 2018 року Маск зазначав, що вважає найкращим способом керування на червоній планеті пряму демократію. Саме останню Ліга молодих комуністів США та анархісти вважають істинною. Тобто до впровадження першого комуністичного уряду залишилося років зо 2. А може хтось з наших читачів поселиться на Марсі?

І.Бредіхін