Рік тому, перед парламентськими та президентськими виборами приятель нашої редакції, відома медійна фігура (насправді дуже проста й доступна людина), експерт з політики та місцевого розвитку Олександр Солонтай передбачив, що Порошенко програє, а Зеленський перетягне на себе негатив тодішнього Президента та “проти всіх” та переможе. Узнав, що Олександр приїхав на Донеччину, ми скористалися можливістю та взяли у нього інтерв’ю.
— Ми знаємо, що ціль Вашого приїзду - свіжа спільна заява міських, селищних, сільських голів, голів об’єднаних територіальних громад, місцевих депутатів, експертів з питань децентралізації. Що це таке і чому нашому меру треба б було це підтримати?
— Звернення масово підтримують все більше громад, від великих міст до маленьких нових ОТГ. Справа в тому, що костянтинівцям, так само як і всім, не потрібне створення над містом ще однієї управлінської ланки. Зокрема, зараз Костянтинівка є містом обласного значення та входить до складу Донецької області. Кабмін пропонує створити великий Краматорський район, а Костянтинівку включити до його складу. Між Костянтинівкою та областю пропонується створити районну раду та районну державну адмінстрацію. Навіщо? Чим будуть займатися ці районні ради? Чому не достатньо Донецької обласної ВЦА? Уряд нічого не пояснює. На мою думку, це спроба ще більше централізувати Україну. Адміністративно-територіальна реформа має бути іншою, саме уряд має взяти курс на ліквідацію районів, а не на їх укрупнення. Для розвитку України, в найближчий час, потрібно два рівня місцевого самоврядування - область та громада, а всі районни фільтри між ними є зайвими!
— Але наша влада, схоже, цієї заяви не знає, або знати не хоче. Яка, коротенько, взагалі зараз ситуація по адмінреформі?
— Кабмін затвердив нові громади. На місцевих виборах 25 жовтня планується, що будуть обиратися нові міські та сільські ради. Наприклад, до міста Костянтинівка додаються кілька сіл. Така ситуація по всій Україні. Зараз 7 тис. міських та сільських рад, а уряд вирішив їх об‘єднати в 1,5 тисячі. Таким чином утворюються всюди нові громади, це перший етап адміністративно-територіальної реформи. Райони - це другий етап, і він не готовий. Замість ліквідовувати райони, уряд хоче їх укрупнити, а це призведе до посилення районної ланки. Замість мерів та депутатів на місці будуть головними призначені з Києва голови районних державних адміністрацій, а щоб цього не було, треба змінювати закони. На жаль, Верховна Рада не хоче або не встигає змінити законодавство.
— Це якась дискримінація! Наш район ліквідували, всунув у великий Краматорський (550 тис. населення), а Бахмутський (120 тис.) залишили в тому ж складі. Це нормально?
— Не нормально тут все. Питання не кількості мешканців, а в тому, що ні Бахмут, ні Костянтинівка, ні Краматорськ ніколи не входили до складу ніяких районів. І не потрібно цього робити. Кабмін помиляється, що хоче засунути ці міста всередину районів, замість підтягнути нові громади, ОТГ, на рівень міст. Треба ліквідувати зайву бюрократію, а не плодити її!
— Тепер по виборах — так в Краматорську райраду будуть вибори, на партійній основі?
— Зараз виборчий кодекс каже, що вибори в районні ради на мажоритарній основі. Як зміняться правила виборів, побачимо. Але якщо Верховна Рада погодиться зробити нові райони з включенням туди всіх міст, які раніше в районах не були, то мешканцям доведеться обирати не тільки міську раду і мера, але й районну раду. Це хаос!
— Наскільки взагалі ймовірність переносу жовтневих виборів? Бо тут деякі на цьому наголошують.
— Не бачу підстав перенесення. В країні 6 років війна, а ми вірусу злякалися? Абсурд.
— До речі - а коли Закон по змінам по виборах приймуть? Бо капець - менше місяця до початку!
— Зміни у Виборчий кодекс почнуть діяти не раніше середини липня. Це вже стало традицією, що за 3 три місяці до голосування змінюють виборчі правила на місцевих виборах, так було завжди. Особливість 2020 року в іншому - прямо по ходу місцевих виборів намагаються змінити адміністративно-територіальний устрій, а разом з ним повноваження, бюджети та роль органів місцевого самоврядування. Вперше не знаємо не тільки правил, але якщо нардепи затвердять пропозицію уряду про нові райони, то ми не будемо знати, що саме обираємо та для чого! Такого ще не було, щоб по ходу виборів утворювалися нові органи, а саме районні ради, повноваження яких невідомі.
— До речі можете пояснити, як будуть рахувати - скільки від партії людей увійде у раду? Що планується з заставами?
— Правила зараз у Верховній Раді переглядають, але зміст той самий, проходять тільки ті партії, які отримають 5% та більше! Поки що застави в Костянтинівці не буде, ні в мери, ні в депутати. Побачимо, як воно буде після змін у Виборчий кодекс, багато нардепів хочуть запровадити не тільки партійний, але й фінансовий фільтр!
— Де “Слуга народу”? Вони досі в нас не зареєстровані, як і “Євросолідарність” та “Голос”.
— “Слуга Народу” щойно перереєструвалася в Донецькій області. Вони формують штаби та на початку липня починають свою виборчу кампанію. Загалом буде висока конкуренція, мінімум десять політичних сил та груп себе проявлять!
— Певен, що якщо вибори будуть у жовтні, то ніхто нічого не буде розуміти. Бо влада взагалі не хоче проводити роз'яснювальну кампанію - як і що буде. Вважаю, що вони повинні вже починати готувати виборців. А мене офіційно послали, сказали, що ми нікому нічого не винні. Бо міське та районне керівництво не думає балотуватися (їм за 10 років набридло)!
— По всій Україні така ж ситуація. Всюди відбувається об’єднання громад або приєднання сіл до міст, а що це значить, як жити в нових умовах, люди не знають. Роз’яснювальна кампанія не провалена, її немає!
— Наскільки ми тут приречені, що переможе “За життя” (вони впевнені, що 70% вже у кишені!)?
— Соціологія дає їм в Донецькій області найвищий рейтинг підтримки, але тільки 30-40%, далі йдуть «Слуга народу» та місцеві лідери, які також мають високу підтримку, біля 20%. Решту ділять політичні партії, які мають 2-7% підтримки. Їх багато! Але, якщо будуть мати більшість, нехай не розслабляються - це велика відповідальність і відповідати доведеться!
— Тут говорять, що люди Ахметова на Донеччині підуть від “Батківщини”. Таке можливо?
— Чи можливо, щоб хтось з олігархів купив філію якоїсь партії в Донецькій області? Ні, донеччани, як і решта українців, не продаються! ))))
— Що Ваша політична сила, особливо на Донеччині? Чи йдете кудись самі?
— Я відійшов від керівництва в «Силі Людей» ще минулого року, тому такі питання краще задавати компетентним та відповідальним людям. Сам, поки що, не балотуюся, допомагаю освітою всім бажаючим!
— Що робити проукраїнсько налаштованим людям? Який вибір тут реально буде укріплювати Україну на наших теренах?
— Думаю в нас всі проукраїнсько налаштовані, адже до карантину кордони були відкриті. Хто хотів жити в інших країнах, міг вільно поїхати. Хто хоче зараз, то теж гарні новини – кордони почали відкриватися! Тому всі, хто тут живе та діє, це люди, які зміцнюють Україну. Зрадників та корупціонерів не враховуємо, в них інша мотивація, щось вкрасти та кудись втікти!
— Як вважаєте будуть на виборах вести себе правоохоронці?
— Так само мляво, як і раніше, підкуп виборців не помічатимуть, фальсифікаціям не перешкоджатимуть, бо не вміють!
— Роль ЗМІ, соцмереж тощо?
— Знову вплив інтернету зросте, як і зростав від виборів до виборів раніше. Все більше людей використовують телевізор для розваг, а політичну інформацію отримують в інтернеті. Вже скоро всі бабусі та дідусі матимуть смартфон, мобільний номер вже мають майже всі!
— І все ж таки - які головні виклики цих виборів?
Для таких міст, як Констянтинівка, головне, щоб вибори відбулися. В Україні є такі міста, де вибори були минулого року, там утворювали ОТГ, а є такі унікальні міста, як ваше, де не було виборів вже 10 років. Головне, щоб люди отримали реальне право обирати свою місцеву владу!
Спілкувався В.Березін.