— Ось, громадяни, ми з вами бачили випадок так званого масового гіпнозу.
М.Булгаков, «Майстер і Маргарита».
Отже, дата місцевих виборів визначена. Це 31.10.2010 року. А епідемія передвиборного процесу вже розпочинається. Що ж ми хочемо від влади, яку обираємо? Справедливості. Виконання законів. А чого не хочемо? Не бажаємо, щоб підміняли рекламним галасом справжні надії. Чи оберемо лідера розумного, а не дядька з нульовим інтелектом? Чи знайдеться у нашому місті людина, яка йде у владу заради людей, а не заради грошей, і який не плутатиме власну кишеню з бюджетною?
Ми не хочемо ще одного Роженка з його обіцяним «траНваєм». Нам врешті-решт набридло стидатися за таку місцеву владу. Ми вже не бажаємо керманича, який вважатиме наше місто за ліс і вирубатиме дерева на труни. Ми втомились від колишніх, котрі привели Костянтинівку у стан, схожий на післявоєнний.
ЗАКОН
Згідно з новим законом про вибори №2487-VI, який набув чинності 31.07.2010 року, виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня місцевих виборів, тобто 11.09.2010 року. Висування кандидатів у депутати і кандидатів на посаду міського голови розпочинається за 34 дні (27.09.2010), а висування кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі розпочинається за 30 днів (01.10.2010) до дня місцевих виборів.
Звичайно, хорошим людям закон не перешкода. Тому їм все можна робити й раніше. Цікаво, куди вони так поспішають? Може якась неформальна черга існує? Той, хто виявився першим, може сказати іншім: «Вас тут не стояло»?
У виборчому бюлетені кандидати на посаду міського голови розміщуються за алфавітом, а назви партії в іншому бюлетені — в порядку черговості подання документів до виборчої комісії для їх реєстрації. Тобто, щодо партій закон встановлює правило «хто шустріший, той і пан». Або, як кажуть українці: «Хто раніше встав, того і капці».
Законом встановлено заборону самовисування претендентів на посаду місцевих голів і норму про обов’язковий річний термін реєстрації політичної сили на місцевому рівні. Ці норми впевнено блокують участь у виборах нових політичних партій і змушують молодих політиків йти по списках старих партій. А це штовхає лідерів місцевих партійних осередків на торгівлю місцями у виборчих списках.
АГІТАЦІЯ
Після оприлюднення дати виборів скоро в ЗМІ почнуть з’являтися явно замовлені матеріали. В них будуть спекулювати обіцянками, грати на болючому, запевняти в неіснуючому, розбещувати легкодоступним.
Кожний кандидат поклянеться усіх безборонних рятувати, за покривджених помщати, а віроломців нещадно карати. І обіцятиме все те чинити без відпустки і канікул, без сну й відпочинку, і вдень і вночі, влітку і взимку, в студінь і спеку. Обіцятиме задурно поліпшувати життя усіх незаможних, без жодної для себе винагороди, просто від щирого серця, навіть, якщо сам житиме при безхліб’ї і безвод’ї. Демонструватиме народові свою бурхливу громадську діяльність, яка щодня зумовлювала невпинне покращення життя виборців.
Згадую, як в один із спекотних днів, а саме 21 червня 2007 року тепер вже покійна газета «Константиновка на ладонях» оприлюднила одкровення Володимира Швеця під назвою «Мэр из народа и для народа». Якби я був автором цієї статті, чого не можу навіть собі уявити, то після відомих подій, коли Роженка спіймали на отриманні хабару, згорів би від сорому і обов’язково покаявся. Мовляв, перепрошую, люди добрі. Помилився.
Втім, ця стаття, в якості колодки, дуже корисна для майбутніх агітувальників. Залишається лише замість прізвища «Роженко» підкласти інше, освячене владою, а перед словом «мэр» поставити «майбутній», звичайно, у відповідних відмінках, і можна сміливо зливати цей солодкий сироп в будь-яку газету. Ось невеличка вирізка з тієї статті:
«Биография Ю.Н. Роженко насыщена самыми различными знаковыми событиями. Проходя через них, шаг за шагом, будущий мэр наполнял драгоценный сосуд мудрости, который сейчас позволит ему успешно решать непростые городские проблемы. Он очень стремится, чтобы наша Константиновка стала цветущей и европейской по облику. При всей хозяйской прагматичности Роженко - настоящий романтик. Он умеет мечтать, фантазировать и заражать своими идеями и оптимизмом окружающих. А это уже половина грядущих успехов. Но не только за хозяйственную жилку и умение видеть перспективу любят мэра константиновцы. Самое главное, что их привлекает, это человечность, открытость городского головы, умение выслушать, вникнуть в проблему, оказать действенную помощь. И не только в ходе официальных приемов, встреч, «прямых линий». Достаточно горожанину просто встретить мэра и поговорить с ним, и решение вопроса начнется в ту же секунду».
Необхідно обов’язково згадати усі нагороди, куплені і задарма отримані, та не оминути і значки. Потрібно використати такі важливі риси характеру, як «феноменальная пам’ять», «аналитический ум», «принципиальность», «человек с богатейшим опытом работы», «дипломатичность», «коммуникабельность», «компетентность», додаючи до кожної характеристики слово «весьма».
А закінчити можна трохи зміненою (за датою) фразою В. Швеця: «Подводя итоги, можно надеяться, что мэр и его команда смогут уверенно вести корабль под названием «Константиновка» до следующей гавани — 2015 года». Звісно, немає вини журналіста, що цей корабель під орудою капітана-хабарника наскочив на риф під назвою «Ненаситна Жадібність», та й пішов на дно.
ПІСЛЯМОВА
Очікування виборчого процесу проходить за Висоцьким: «Мы ждем атаки до тоски». Якщо наші співгромадяни після спеки переживуть ще й таку масовану психічну атаку, то їм буде абсолютно «фіолетово», кого обирати. Окрім цього, якість електорального складу виключає будь-які несподіванки. Тому результат заздалегідь відомий. Підсумувати післявиборчі перегони можна буде коротко, перефразувавши відому оповідку: «У попа була задача, він її рішив…»
І, звичайно, як завжди, городяни оберуть розумного і освіченого, ерудованого і безкорисливого. Такого, що має прекрасний багаж позитивного досвіду, маючого хист оцінити кадри за професійною придатністю, патріота і державника, оратора, здатного переконати будь-кого, сміливого і самостійного політика, невгомонного борця з корупцією, людину зі світлим та прозорим минулим і зоряним майбутнім.
Оберуть саме такого. Як завжди обирали. Минулий досвід тому запорука.
ЯРОСЛАВ. Yаroslаv70 [at] meta.ua